AK Parti’nin 31 Mart seçimlerinde de adayı olan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, kentsel dönüşümün projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti’nin 31 Mart seçimlerinde de adayı olan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, kentsel dönüşümün kendileri için önemli olduğunu ancak bunu gerçekleştiremediklerini belirterek, yeni dönemde bunun üzerinde yoğunlaşacaklarını kaydetti.

AK Parti’nin 31 Mart seçimlerinde de adayı olan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 5 yıllık başkanlığı döneminde yaptıkları çalışmalara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır’ın yanı sıra çok sayıda partili de katıldı. Başsoy, 5 yıllık dönemlerinde 24 projenin üzerine 53 tane daha ekleyerek, proje sayılarını 77’ye çıkardıklarını belirtti. Başsoy, Kızılay-Hocabye Mahalleleri ile Merkez Çarşısı projelerinin ilk 24 proje içerisinde olduğunu ancak bunu yapamadıklarını dile getirdi. Hemşehrilerine bu toplu konut projesini anlatamadıklarını ifade eden Başsoy, “Değer tespitinde, proje üzerinde keşke belli bir seviyeye gelebilseydik. Çok daha mutlu olacaktık. Belki bugün projesinin yüzde 50’si tamamlanmış olacaktı. Ancak biz hassasiyetle hemşehrilerimizin mağdur olmamasının, onları mağdur etmeden işi nasıl yapacağımızın hesabını yaptık” dedi.

“Toplu konut, ilk adım atacağımız projelerden biri”  

Bu nedenle projenin geri kaldığını anlatan Erzincan Belediye Başkanı Başsoy, “Çünkü biz boş bir arsaya konut yapmayacağız. Boş bir arsaya Merkez Çarşısı kurmayacağız. Burada oturan insanlar var. Kiracılar ve hisse sahipleri var. Birçok problemi birlikte çözmemiz gerekiyor. Ama çözeceğiz. Bu ilk adım atacağımız projelerden biridir” diye konuştu.

“İkinci alternatifimiz de var”

Erzincan milletvekilleri ile birlikte Toplu Konut İdaresi ile olan görüşmeleri sürdürdüklerini anlatan Başsoy, “Vatandaşlarımız istedikleri değer tespit seviyesine ulaşabilir ve TOKİ’yi ikna edersek aynı projeler üzerinden yürürüz. Fakat ikinci alternatifimiz de var. TOKİ ile bu projeleri yürütemeyeceğimizi anladığımız takdirde yerel aktörlerle çalışma yapacağız. Bununla ilgili hazırlıklarımızı ve çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Elimizde bütün parsellerin dokümanları var” ifadelerinde bulundu.

İnceleyin:  Başkan Şahin: Antep sofrası ile dünya barışını tesis edeceğiz

“İstanbul’dan özel ekip gönderilecek”

Milletvekillerinin de projeyi yakından takip ettiğine dikkat çeken Başsoy, şunları söyledi: “Başbakanımız ile de görüştük, istişare ettik. İstanbul’dan kentsel dönüşümle ilgili özel ekip gönderecek. Buranın dönüşümünü hızlı bir şekilde yapacağımız konusunda bize destek sözü verdi. Bu artık ötelenecek bir proje değil. Bunun üzerine yoğunlaşacağız. Bu projeyi bitirme sözü veriyoruz.”

Facebook Yorumları