Geleneksel atlı spor dallarından cirit Anadolu’da hala yaşatılıyor. Hatta futbolun her şeyin üstünü örttüğü günümüzde bir Cirit Ligi bile var. Geçtiğimiz hafta sonu (7-8 Aralık 2019) Ankara’da Cirit Ligi Şampiyonasının şampiyonu belli oldu.

Kupa Uşak’ın

Geleneksel Spor Dalları Federasyonunun düzenlediği ve 7-8 Aralık 2019 tarihlerinde Ankara’da yapılan 2019 yılı Atlı Cirit 1. Ligi Şampiyonası sona erdi. Bu yıl lig şampiyonu olan Uşak Bir Eylül Atlı Cirit Spor Kulübü şampiyonluk kupasını Uşak’a getirdi.

cirit ligi şampiyonası

İlk gün Ankara TJK 75.Yıl Hipodromunda yapılan yarı final karşılaşmalarında, Bir Eylül Atlı Cirit Spor Kulübü, Erzurum temsilcisi Sancak Atlı Cirit Spor Kulübü’nü mağlup etmeyi başardı. Günün diğer maçında ise iki Uşak temsilcisi, Omurca Atlı Cirit Spor Kulübü ile Susuzören Atlı Cirit Spor Kulübü karşılaştı. Karşılaşmayı kazanan Susuzören Atlı Cirit Spor Kulübü oldu.

Finale adını yazdıran iki Uşak temsilcisi ikinci gün finalde şampiyonluk için karşılaştı. TJK 75.Yıl Hipodromunda nefes kesen anların yaşandığı karşılaşma sonucunda Uşak Bir Eylül Atlı Cirit Spor Kulübü kupayı havaya kaldırdı.cirit liginde şampiyon uşak

Tarihinde bir ilk

Tarihinde bir ilke imza atan Uşak, dört takımın yer aldığı yarı final karşılaşmalarına üç takım yollamayı başarmış oldu. “Ciritin başkenti” diye anılan Uşak, yine bir ilke imza atarak Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, 2019 yılı Atlı Cirit Ligi Şampiyonu çıkarmayı başardı.

Cirit sporuna büyük destek veren Uşak Belediyesi de Ankara’da yapılan müsabakalarda da temsilcilerini yalnız bırakmadı. Uşak’tan kaldırılan otobüslerle yüzlerce Uşaklı cirit sever, müsabakaları Ankara’da izleme fırsatı buldu.

Uşak temsilcileri damga vurdu

Üçüncü ve dördüncünün belirlendiği günün diğer karşılaşmasında, Erzurum temsilcisi Sancak Atlı Cirit Spor Kulübü ile Uşak Temsilcisi Omurca Atlı Cirit Spor Kulübü mücadele etti. Kıran kırana gecen maçta sevinen taraf Erzurum temsilcisi Sancak Atlı Cirit Spor Kulübü oldu. Karşılaşmaların ardından sıralama şu şekilde oluştu;

İnceleyin:  Ankara Yerli Üreticiden Aldığı Soğanları İhtiyaç Sahiplerine Dağıttı

1. Uşak Bir Eylül İhtisas Atlı Cirit Spor Kulübü

2. Uşak Susuzören Atlı Cirit Spor Kulübü

3. Erzurum Sancak Atlı Cirit Spor Kulübü

4. Uşak Omurca Atlı Cirit Spor Kulübü

cirit ligi kupası Uşak'ın

 

“Kupa Uşak’a çok yakıştı”

Şampiyonayı büyük heyecanla takip eden Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, duyduğu memnuniyeti kupa Uşak’a çok yakıştı” sözleriyle ifade etti. Başkan Çakın, şampiyonada Uşak’ı temsil eden Omurca Atlı Cirit Spor Kulübünü, Susuzören Atlı Cirit Spor Kulübünü ve Bir Eylül Atlı Cirit Spor Kulübünü, tüm şehre yaşattıkları gurur için tebrik etti.

Kısaca cirit oyunu ve kuralları:

11. yüzyıldan bu yana Anadolu’da bir atlı gösteri ve savaş oyunu olarak oynandığı bilinen Cirit, 19. yüzyıla kadar bütün Osmanlı ülkesi ve saraylarının en önemli atlı gösteri sporu ve oyunu oldu.  Cirit, 1826 yılında II. Mahmut tarafından tehlikeli bir oyun olduğu gerekçesiyle yasaklanmıştı. Fakat daha sonra yine Osmanlı İmparatorluğu’nun başta gelen meydan ve savaş oyunu olarak tüm ülkeye yayılmıştı. Bugün Anadolu’nun pek çok yöresinde düğün, bayram gibi özel günlerde hala cirit oyunu oynanıyor.    

Yaygın kurallara göre oynanan cirit oyunu sayıları 10 ile 15 kişi arasında değişen iki takım arasında oynanır. At sırtındaki her oyuncunun elinde mızrak şeklinde olan ve uzunlukları 1,5 metreyi bulan tahta sopalar bulunur. Oyunun gerçekleşeceği alanın uzunluğu ise ortalama 100 metre civarındadır. Oyun bir oyuncunun düşman tarafında yaklaşarak ciritini seçtiği bir atlıya fırlatıp kaçmasıyla başlar ve bu süreç karşılıklı hücumlar şeklinde devam eder. Oyun zamana bağlı oynanır. İki bölümden oluşan periyotlar halinde gerçekleşir. Attığı ciritle hasım oyuncuyu vuran başarılı kabul edilir ve sayı alır, atı vuran ise başarısız sayılır ve puan kaybeder. Oyundaki en büyük puan ise atılan ciriti havada kapan oyuncu kazanır. Bununla birlikte rakibe çok yaklaştığı halde onu vurmayıp aman tanıyan kişi de yüksek puan elde eder.

İnceleyin:  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Balkon Konuşması

 

Facebook Yorumları