Ana SayfaFuarHelal Expo'ya Adana damgası

Helal Expo’ya Adana damgası

Bu yıl 7.’si düzenlenen Helal Gıda Fuarı’ndan Adanalı aşçılar alınlarının akıyla çıktılar. Fuara 9 kişiyle katılan Adana ekibi hem jüri üyeliği yaptı hem de Çukurova mutfağını layıkıyla tanıttı.

Helal Gıda: 4 trilyon dolarlık bir pazar

Helal gıdanın dünyada 4 trilyon dolarlık bir pazarı var. Verimli toprakları, binlerce yıllık kültürü ve binbir lezzetiyle Türkiye, kuşkusuz bu pazarın en iddialı oyuncu adayı. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Helal Expo ülkenin bu pazardan hak ettiği payı alması adına önemli bir girişimdi. Bu yıl 7.’si düzenlenen Helal Expo’ya Adanalı aşçılar damga vurdu.Helal gıda fuarı

Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği (Adapader )yörenin zengin mutfak kültürünü tanıtma çalışmalarına çok önemli bir halka daha ekledi. Dernek, 50 ülkenin katılımıyla İstanbul’da düzenlenen 7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı’na (Helal Expo) damga vurdu. Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde dört gün süren dev etkinlikte 9 Adanalı mutfak şefi, 270 aşçının yarıştığı Dünya Helal Zirvesi Uluslararası Aşçılar Şampiyonası’nda hem jüri üyeliği, hem de kültür elçiliği yaptı.

Çukurova mutfağı görücüye çıktı

Adapader Başkanı Derviş Göçmen, fuarda Adanalı aşçıların 8 bin yıllık tarihinde nice medeniyeti beslemiş Çukurova’nın mutfağını en güzel şekilde tanıttığını belirtti. Helal gıda pazarının dünya genelinde 4 trilyon dolara ulaştığını kaydeden Başkan Derviş Göçmen, Helal Expo’da Türkiye’nin 7 bölgesinden 40 ilin mutfağının tanıtıldığını söyledi. Göçmen “Helal gıda standartlarından oluşan lezzetli yemekler yapıldı ve yöresel lezzetler tanıtıldı. Biz de Helal Expo’da 9 kişilik kafileyle Adana’ya temsil ettik. Adanalı aşçılarımız, 270 aşçının yarıştığı Dünya Helal Zirvesi Uluslararası Aşçılar Şampiyonası’nda çeşitli kategorilerde jüri üyelikleri yaptı. Dünyanın dört bir yanından gelen meslektaşlarımıza Adana’nın mutfağını ve yöresel lezzetlerini anlattık. Bilgi ve deneyimlerimizi paylaşıp, dostluk köprüleri kurduk” diye konuştu.

helal gıda  yarışma

Başkan Göçmen, Helal Expo’da Adana’yı temsil etmelerine imkan sağlayan Tüm Aşçılar Pastacılar Konfederasyonu Başkanı Gökhan Tufan’a, desteklerinden dolayı Akdeniz Aşçılar Federasyonu Başkanı Münir Tanak’a, sponsorluk sağlayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir’e teşekkür etti.

adanalı aşçılar

Helal Gıda Fuarı 9 bin yabancı delege ağırladı

Dünya Helal Zirvesi ile her yıl eş zamanlı gerçekleştirilen Helal Fuarı’nın 7.’si bu yıl, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlendi. Fuara 50 ülkeden 400’e yakın profesyonel, 40 bine yakın ziyaretçi ve 9 bine yakın yabancı delege katıldı. Fuar, profesyonel alım heyetleri eşliğinde B2B programları, çalıştaylar, yarışmalar ve pekçok etkinliğe sahne oldu. 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler