Türkiye’de gıda konusu hem üretici hem de tüketici açısından önemli bir sorun. Üretici ürettiği gıdayı uygun fiyata satamamaktan dertli, tüketici de ucuz ve sağlıklı gıdaya erişememekten. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu sorunun iki tarafını da destek olacak girişimlerde bulunuyor. Halk Süt de bunlardan biri.

Ankara Büyükşehir Belediyesi hem zor durumdaki çiftçilere hem de maddi durumu iyi olmayan Başkentlilere destek olacak yeni bir proje başlatıyor. Proje kapsamında çiftçinin elinde kalan ürünler satın alınarak Belediyeden sosyal yardım alan ailelere dağıtılacak. Öte yandan Başkentli üreticiden satın alınan sütlerin üreticiyle aracısız buluşmasını sağlayacak Halk Süt de raflarda yerini aldı. 3 litrelik ambalajlarda satılan Halk Süt’lerin yanında probiyotik zengini yoğurt mayası da hediye olarak veriliyor.

Ürünü elde kalan çiftçiye destek

Ankara’da kırsal kalkınma projelerini birer birer hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, tohum desteğinden sonra şimdi de üreticilerin elinde kalan ürünleri satın alarak, ekonomilerine destek sağlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla hazırlanan çalışma kapsamında; Başkentli çiftçilerin elinde kalan soğan, nohut, mercimek ve pirinç başta olmak üzere çeşitli tarım ürünleri halka dağıtılacak.

Ankara üreticiye destek

Başkentli 30 bin aileye destek

Çevre ilçelerde üretim yapan çiftçilerin elinde kalan tarım ürünleri; Ziraat Odaları, Tarım Birlikleri ve Kooperatifler üzerinden Büyükşehir Belediyesi tarafından usulüne uygun olarak satın alınacak. Kırsal Hizmetler ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü projenin uygulanması için çiftçilerin üye olduğu Ziraat Odaları, Tarım Birlikleri ve Kooperatiflerle görüşmeler başladı. İlk etapta satın alınması planlanan soğan, 20’şer kiloluk çuvallar halinde Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal yardım alan 30 bin aileye ücretsiz dağıtılacak.

bakliyat

Toptancılardan almak yerine çiftçilerin ürettiği ürünleri aracısız alacak olan Büyükşehir Belediyesi, üreticilere ve muhtarlara çağrıda bulunarak, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere, çiftçilerin ellerinde kalan ürünlerin listesini bildirmelerini istedi.

halk süt üretici ve tüketiciye destek

Halk Süt raflarda

Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ın talimatıyla uygulamaya konan kırsal kalkınma projesi kapsamında Ankaralı üreticiden alınan sütler Halk Süt markasıyla tüketicilere sunulmaya başladı. Başkentli üreticilerden tüketicilere aracısız sağlıklı süt ulaştırmayı hedefleyen Halk Süt, Halk Ekmek Fabrikası’nın satış mağazalarında yerini aldı.

halk süt raflarda

Yoğurt mayası hediye

Kırsal bölgelerdeki üreticilerden temin edilen ve Atatürk Orman Çiftliği Tesisleri’nde dolumu gerçekleştirilen günlük sütler 3 litrelik ambalarjlarda ve 16 TL’den satışa sunuluyor. Başkent’in dört bir yanındaki 8 ayrı fabrika satış mağazasında satılan sütlerin yanında probiyotik zengini ev yapımı yoğurt mayası da hediye ediliyor.

halk süt ankara

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin günlük sütleri tüketiciyle buluşturacağı 8 nokta;

  • Gimat Fabrika Satış yeri

  • Gökkuşağı Fabrika Satış Yeri

  • Büyükşehir Belediyesi Fabrika Satış Yeri

  • Kocatepe Fabrika Satış Yeri

  • Dışkapı Fabrika Satış Yeri

  • Mithatpaşa Fabrika Satış Yeri

  • Atlantis Fabrika Satış Yeri

  • ASKİ Fabrika Satış Yeri

Facebook Yorumları
İnceleyin:  KİTAP FUARINDA BAŞKAN AKPINAR İZDİHAMI