Ana SayfaGündemCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile basın toplantısı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile basın toplantısı gerçekleştirdi

Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile basın toplantısı gerçekleştirdi. Rusya ile Türkiye’nin ticaret hacminin geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 15’lik bir artışla 26 milyar dolara ulaştığı ifadelerinde bulundu.

Üst Düzey İş Birliği Konseyi’nin Sekizinci Toplantısını gerçekleştirdiklerini dile getiren Erdoğan, Vladimir Putin ile olan görüşmelelerinde birliğin, turizmin ve ticaretin çeşitli boyutlarını ele alma fırsatlarının olduğunu açıkladı.

“Ticaret hacmimiz yüzde 15 arttı”

Erdoğan, ticaret hacmimizin yüzde 15’lik bir artışta bulunduğuna da değindi. “Bu bir başarı olsa da gerçek potansiyelimiz bu rakamın çok daha üzerindedir. Belirlediğimiz hedef 100 milyar dolardır. Bu hedefi yakalayacağız” ifadelerinde bulunan Erdoğan, yapmış oldukları toplantının önemine de değindi. “Bu toplantılarımızın iş çevrelerinin sorunlarının çözümüne ve ticaret hacmimizin istediğimiz noktalara ulaşmasına vesile olacağına inanıyorum. Bugün ülkemizden Rusya federasyonunda bin 300’ü bulan girişimcimiz var. Temelini geçtiğimiz yıl sayın Putin’le birlikte attığımız Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşaatı hızlı şekilde devam ediyor.“ dedi

Ülkeler arası kültürel ilişkileri önemsediğini dile getiren Erdoğan, “Vatandaşlarımız arasındaki bağların kuvvetlenmesi amacıyla 2019 yılını Rusya ile karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı ilan ettik.” ifadelerinde bulundu.

“2019 yılı, Rusya ile karşılıklı Turizm yılı”

Ülkeler arası kültürel ilişkileri önemsediğini dile getiren Erdoğan, “Vatandaşlarımız arasındaki bağların kuvvetlenmesi amacıyla 2019 yılını Rusya ile karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı ilan ettik.” ifadelerinde bulundu. 2019 yılının turizm etkinlikleri açısından daha verimli olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kültür ve Turizm yılı etkinlikleriyle birlikte bu rekorun 2019’da kırılacağına inanıyorum. Vize serbestisi sağlanması hususunda gereken adımların süratle atılması gerekiyor. Bu görüşmeleri de yaptık. Öyle zannediyorum ki kısa bir süre içerisinde bu adımlar atılmış olacak” diye konuştu.

Rusya ve Suriye konularına da değinildi

Suriye meselelerinde, bölgenin huzur ve istikrarı konusundaki önemlerin de altını çizen Erdoğan, “DEAŞ’ın tasfiyesi ile beraber benzeri örgütlerin bu tehdidin de hepsinin bertaraf edilmesi şart. Rusya ile Suriye ihtilafına ancak siyasi çözümle son verilebileceği konusunda hem fikiriz. Siyasi sürece ivme kazandırılması için Birlemiş Milletlerle eşgüdüm halinde dengeli bir Anayasa Komitesi’nin en kısa sürede faaliyete geçirilmesi yönündeki kararlığımız da bu vesileyle tekrarladık” ifadelerinde bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla