Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, gazetecilerle yaptığı Kaleiçi gezisinde “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, barış dolu bir ülkede 100 milyon turisti ağırlamak istiyoruz. Bütün dünyayı Türkiye’ye, ülkemizi yönetenleri de bunun koşullarını oluşturmaya, şartlarını şekillendirmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Uysal, Hürriyet Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek, Sözcü Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk ve gazeteci – yazar Şükrü Küçükşahin’le tarihi Kaleiçi’ni gezdi, Kaleiçi esnafıyla sohbet etti, Kaleiçi’nde yaşayanlarla tarihi bölgenin sorunlarını konuştu.

Başkan Uysal, Antalya’da turizmin deniz – kum – güneş sınırları dışına çıkıp 12 aya yayılması en önemli değerinin Kaleiçi olduğunu söyledi. Muratpaşa Belediyesi olarak bu anlayış içinde bir dizi proje ve çalışmayı Kaleiçi’nde hayata geçirdiklerinin altını çizen Başkan Uysal, Kaleiçi’ni dünyadaki emsalleriyle buluşturdukları Oldtown Festivali’nin bu çalışmalardan sadece biri olduğunu söyledi.

HERKES SORUMLULUK ALMALI

Bunun yanı sıra, ITB Berlin ve Utrecht gibi dünyanın en büyük turizm fuarlarına Kaleiçi konseptiyle katılım sağladıklarını, EXPO2016 Antalya’da fuar alanına bir Kaleiçi evi kurduklarını kaydeden Başkan Uysal, şunları söyledi:

“EXPO’nun beklentilerimizin çok altında kaldı. Kaleiçi evini EXPO alanına kurarken, fuar alanını ziyaret eden yabancı turistlerde Kaleiçi’ne ilişkin bir merak oluşur da kent merkezine inerler diye düşündük ancak ziyaretçi sayısı sınırlı kalınca amacımıza ulaşamadık. Fakat şunu da belirtmek gerekiyor, Kaleiçi’nin bir kültür markası olarak ortaya çıkması sadece yerel yönetimlerin tek başına yapacağı girişimlerle mümkün olmayacaktır. Bunun için hem Kaleiçi sakinlerinin hem esnafının hem de merkezi idarenin sorumluluk alması ve aynı düşünce etrafında biraraya gelmesi gerekir” diye konuştu.

HUZUR ORTAMI OLUŞTURULMALI

Antalya’nın tüm bunların ötesinde yılın her ayı turist çekebilmesinin en önemli koşulunun Ama tüm bunların ötesinde Türkiye’de barış, sevgi ve saygıyla oluşturulacak huzur ortamı olduğunu belirten Başkan Uysal, “Öncelikle ülkemizin içinde barışı tesis etmemiz lazım. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında üstün bir demokrasi, üreten ve ürettiğini paylaşan bir ekonomiyi ortaya çıkarmamız lazım” dedi.

İnceleyin:  ŞANLIURFA'NIN SOSYAL TESİSLERİ SEZONA HAZIR

BÜTÜN DÜNYAYI DAVET EDİYORUZ

Ancak böylesi bir Türkiye oluşturulduğu takdirde turizme ilişkin hedefler konusunda daha gerçekçi planlamalar yapmanın mümkün olacağı aksi takdirde turizmin siyasi konjonktürün her zaman etkisi altında kalacağının altını çizen Başkan Uysal, “Cennet gibi ülkemizde, turizmin başkenti Antalyamız’da, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, barış dolu bir ülkede 100 milyon turisti ağırlamak istiyoruz. Bütün dünyayı Türkiye’ye, ülkemizi yönetenleri de bunun koşullarını oluşturmaya, şartlarını şekillendirmeye davet ediyoruz” diye konuştu.100uncu-yilda-100-milyon-turist-2

 

Facebook Yorumları