Antalya’nın Demre ilçesinde sera alanı oluşturmak için yapılan çalışma sırasında, sonradan 2 bin 400 yıllık olduğu belirlenen kaya mezarı bulundu.

Demre ilçesi Köşkerler Mahallesi’nde sera alanı oluşturmak için çalışma yapan bir kişi, kepçeyle toprak aldığı sırada, iş makinesinin kaya mezarının duvarlarına takıldığı fark etti. Duyarlı vatandaş, durumu jandarmaya bildirildi. Bölgeye gelen jandarma ekipleri çevre güvenliği alarak müze yetkililerini bilgilendirdi. Müze yetkilileri, bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.

“Likya Birliği dönemine ait”

Demre Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin, bulunan kaya mezarının Likya Birliği dönemine ait olduğunu söyledi. Sezgin, 2 bin 400 yıllık olarak tarihlendirilen ve bölgede çokça bulunan kaya mezarlarının bir örneğine rastlanıldığını belirtti. Sezgin, milattan önce 4. yüzyılda yapıldığı belirlenen Likya kaya mezarının Myra Antik Kenti’ndekilerle aynı döneme ve özelliğe sahip olduğunu ifade etti.

“Antik dönemde soyulmuş”

Sezgin, yapılan ilk incelemede mezarın antik dönemde soyulduğunun belirlendiğini aktardı. Sezgin, milattan sonra 6. yüzyılda bölgede yaşanan sel nedeniyle mezarın toprak altında kaldığını söyledi. Sezgin, mezarın açılan bölümünden giren balçık nedeniyle içerisinde çok fazla veriye rastlanılmadığını da belirtti. Antik dönemde insanların öldükten sonra aynı yerde dirileceklerine inandıkları için ev biçiminde mezarlar yaptırdıklarını da vurgulayan Sezgin, bu mezarların Likya uygarlığının en önemli belirtileri olduğunu, kayaya oyulan ve tek odalı mezarın üç kapısının bulunduğunu da ifade etti.

Sit alanı dışında tesadüfen bulunan mezarın kapsamlı bir incelemeden geçirileceğini belirten Sezgin, bölgede buna benzer buluntuların araştırılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Çukurova'da Portakal Çiçeği Karnavalı coşkusu