Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığının başlattığı Kızılkoyun Projesi kapsamında günyüzüne çıkarılan kaya mezarları kısa bir süre sonra turizme açılacak.

Restorasyon çalışmalarının devam ettiği alanda incelemelerde bulunan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Kızılkoyun Projesi Şanlıurfa turizmine büyük bir katkı sunacak” dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Kızılkoyun Projesi kapsamında ortaya çıkan mağaralardaki çalışmalarda sona gelindi. Haleplibahçe ile Tılfındır Mahallesi’nde 2. ve 3. derece sit alanı olan 40 dönümlük alanda ortaya çıkan mağaraların turizme kazandırılması için geri sayım başladı. 389 ev ve yapının kamulaştırılarak yıkımı yapıldıktan sonra başlatılan proje kapsamında Haleplibahçe ve Tılfındır Mahallesi’nde ortaya çıkarılan mağaralarda Roma dönemine ait 61 kaya mezarı bulunmuştu. Başkan Nihat Çiftçi, başlatılan çalışmaları inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

“Kızılkoyun turizme açılacak”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi

Kaya mezarlarının bulunduğu mağaraların kısa bir süre sonra turizme kazandırılacağını ifade eden Çiftçi, Kızılkoyun Projesi’nin Şanlıurfa turizmine büyük bir katkı sağlayacağını belirterek, “İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı KUDEM Şube Müdürlüğü ekipleri çok hassas bir çalışmayı yürütüyor. Kızılkoyun bölgesindeki gerek sanatsal eserler gerek mağaralar,
Nekropol alan tamamıyla mağaradan oluşuyor. Burada 71 mağara şehrin turizmine açıldı. Roma dönemine ait olan izler ve eserler bir açık hava müzesi şeklinde Kızılkoyun’da sergilenecek. Aralık ayı sonu itibariyle turizme açacağız.” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  KAHRAMANMARAŞ KAYAK MERKEZİNE KAVUŞUYOR