İzmir Büyükşehir Belediyesi, kurduğu güneş panelleri ile üç ayda 45 bin kilovat saat elektrik enerjisi elde ederek, 19 ton karbondioksit salınımını önledi.

“Sağlıklı kentler” yaratmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına önem veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre duyarlılığının en somut örneklerini tesislerine kurduğu güneş enerjisi sistemi ile gösteriyor. Menderes İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, Ekrem Akurgal Yaşam Parkı ve ESHOT atölyelerinde kurulan güneş enerjisi sistemi hem ekonomiye hem de doğaya önemli katkılar sağlıyor.

Bayraklı’da Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’nın elektrik ihtiyacının tamamı ile Havagazı Fabrikası’nın enerji ihtiyacının yüzde 40’nın karşılaması için sistem kuruldu. Bu çevreci yatırımın karşılığının kısa sürede alındığını gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, parkta toplam bin 217 metrekarelik alana, 380 tanesi spor salonu çatısında, 336 tanesi de otopark alanında olmak üzere 716 güneş paneli kuruldu. Ağustos ayında sistem devreye girdi. Sistemle ilk 3 aylık dönemde 45 bin kilovat saat elektrik enerjisi sağlandı. 19 ton karbon salımının önüne geçildi. Buna eş doğar olarak 185 ağaç doğaya kazandırılmış oldu.

“Karbon salınımını yüzde 20 azaltacağız”

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, tesisten yılda 275 bin kilovat saat elektrik enerjisi sağlanacağını belirtti. Yetkililer, “Böylelikle atmosferi yılda 126 ton yani 1.218 ağacın ancak temizleyebileceği karbondioksitten kurtaracağız. Ayrıca parkımızın içinde engelli ve elektrikli binek araç şarj istasyonumuz da bulunuyor. İnsan-çevre ilişkisine duyarlı bir yönetim anlayışını benimsiyoruz. Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanır bir kent bırakmak için ‘AB Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne taraf olduk. Kendi hizmet ve yatırımlarımızdaki karbon salımını 2020 yılında yüzde 20 aşağı çekeceğiz. Bu hedefe adım adım ilerliyoruz. Tesislerimize kuracağımız güneş enerji panelleri ile hem kamu kaynaklarını etkin kullanmayı sağlayacağız. Bununla kamusal tasarruf etme çalışmalarını yaygınlaştıracağız hem de verdiğimiz sözü tutmuş olacağız” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İzmir'de Konak Tramvayı Üçkuyular'a bağlanıyor