Avdan Termik Santrali
Avdan Termik Santrali

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Denizli’nin Kale ile Tavas ilçesi sınırlarında yapımı planlanan ‘Avdan Termik Santrali’ projesini Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri sonucunda iptal etti. Denizli; bakanlığın aldığı bu kararla, büyük bir çevre zaferi kazanmış oldu.  

Denizli’nin Kale ile Tavas ilçesi sınırlarında yapımı planlanan ve uzun bir süredir gündemde olan ‘Avdan Termik Santrali’ projesi iptal edildi. Denizli; bakanlığın aldığı bu kararla, büyük bir çevre zaferi kazanmış oldu.  Projenin iptalini açıklayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren doğa ve çevre konusundaki hassasiyetimizi net bir şekilde ortaya koyduk, koymaya da devam ediyoruz. Çevre ve insan sağlığı ile ilgili projelerimizle Türkiye’nin en çevreci belediyesi, en sağlıklı şehri ve en temiz kenti ödüllerini aldık. Bunların yanında hayata geçirdiğimiz yeşil alanlar, parklar, katı atık bertaraf tesisleri, atık su arıtma tesisleri ve sayısız projemizle doğa ve çevre konusuna verdiğimiz önemi ortaya koyduk” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan

Çevre zaferi

Tavas’nı Avdan Mahallesi’nde yapılması düşünülen termik santralle ilgili hassasiyetlerini en baştan itibaren ortaya koyduklarının altını çizen Başkan Zolan, “Bu anlamda Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen ne varsa her birini özenle yerine getirip konunun yakın takipçisi olduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, santral ile ilgili tüm teknik analizlerimizi sunduk. Bununla birlikte; 27 Nisan, 30 Nisan ve 1 Haziran tarihlerinde gerekli itirazlarımızı yaptık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da tirazlarımıza dayanak göstererek Avdan Termik Santrali ÇED sürecini sonlandırarak, projeyi iptal etti.  İtirazlarımız doğrultusunda ÇED sürecini sonlandıran Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca; bugüne kadar Denizlimize bir çok hizmeti bulunan ve bu süreçte de yanımızda olan önceki dönem Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’ye ve bu konuda hassasiyet gösteren tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Denizli Büyükşehir'den bir yenilenebilir enerji yatırımı daha