Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 1 Haziran itibariyle başlayan kontrollü normalleşme süreciyle ilgili olarak; 188 alt başlık halinde 4 aylık dönemi kapsayacak bir eylem planı hazırladı.

 

BURSA-Pandemi sürecinde hayata geçirdiği çalışmalarla örnek bir mücadele sergileyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, normalleşme sürecine yönelik adımları da en erken atan belediyelerden biri oldu. Büyükşehir Belediyesi; 1 Haziran’da başlayan kontrollü normalleşme süreciyle ilgili 4 ayı kapsayan, ulaşımdan sosyal hayata, ekonomiden kırsal kalkınmaya kadar 188 alt başlığı bulunan bir eylem planı hazırladı.

Kontrollü normaleşmeye Eylem Planı 1
Kontrollü normaleşmeye Eylem Planı 1

Sürdürülebilir istihdam

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sosyal medya üzerinden yaptığı basın toplantısında eylem planını kamuoyuna duyurdu. Türkiye’nin artık yeni bir sürece girdiğini dile getiren Başkan Aktaş, “Biz bu sürecin vatandaşlarımız için daha da kolay atlatılması noktasında bir eylem planı hazırladık. 4 aylık bir süreci kapsayan bu eylem planı, hizmet yürüttüğümüz alanlarda vatandaşlarımız ve çalışanlarımızın koruma ve korunmalarını esas alıyor. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı rehberler doğrultusunda hazırladığımız planda 188 eylem bulunuyor. Eylem planı kapsamında; covid-19’un yerel ekonomik etkisini yumuşatmaya yönelik olarak Yerel Ekonomik Gelişim Şube Müdürlüğü kuracağız. Bu birimle, kentimizde istihdamın sürdürülebilir olmasını destekleyeceğiz. BESOB, BTSO ve BEBKA gibi konunun asıl muhatapları ile yeni istihdam alanlarının oluşturulması ve covid-19 süreci gibi durumlarda esnafın daha dirençli olmasına yönelik faaliyetler yürüteceğiz” diye konuştu.

Kontrollü normaleşmeye Eylem Planı 2
Kontrollü normaleşmeye Eylem Planı 2

Mesafeli hayat

Bugünden sonra atılacak her adımda maske, mesafe ve temizlik kuralının ön planda tutulacağını hatırlatan Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirecekleri tüm uygulamalarda da buna azami özen göstereceklerini vurguladı. Bursa’nın en önemli uluslararası markalarından biri haline gelen Fotofest’in bu yol online yapılacağını ifade eden Başkan Aktaş, “Sanatçıların ulaşım problemi ve ortamdaki pandemi riski nedeni ile festivalimiz bu yıl online olarak gerçekleştirilecek. Yine eylem planı kapsamında yoğun olarak kullanılan yaya koridorlarında kameralar kanalıyla yoğunluk ölçümleri yapıp, sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirler alıp uygulayacağız. Gölyazı, Mudanya kordon boyu gibi noktalar başta olmak üzere farklı noktalarda bisiklet kullanımını öne çıkaracak uygulamaları hayata geçireceğiz. Park ve mesire alanlarında kontrollü giriş ve anons sistemi uygulaması yapılacak. Spor faaliyetleri yapılan spor aletleri sosyal mesafeli olarak yeniden düzenlenerek kontrollü kullanım sağlanacak. Kent parklarında yürüyüş yolları ve oturma alanları sosyal mesafe kuralına göre yeniden düzenlenerek alan işaretlemeleri yapılacak. Plajlarda sosyal mesafeyi koruyacak alan işaretlemeleri yapılacak. Uygun olan alanlarda, şerit daraltma yapılarak, yaya koridoru genişletilecek” dedi.

İnceleyin:  En güzel “Evet” için Yenimahalle Belediyesi desteği
Kontrollü normaleşmeye Eylem Planı 3
Kontrollü normaleşmeye Eylem Planı 3

QR kodlu dönem

Hayatın her alanında temasın minimize edilmesi noktasında teknolojik imkanları da en iyi şekilde kullanacaklarını vurgulayan Başkan Aktaş, “Metroda, otobüslerde, otoparklarda QR kodlu ödeme sistemine geçilecek. Bu sistem, pilot olarak Hayvanat Bahçesi’nde, Temmuz ayında Bursaray’da ve Eylül ayında da otobüslerde hayata geçecek. Hayvanat Bahçesi’nde maksimum bin kişi bulunacak şekilde turnike sistemi ile kontrollü giriş uygulaması yapılacak. Bireysel sporlardan başlamak üzere spor branşlarında kontrollü hizmetlere başlayacağız. BURFAŞ kontrollü normalleşme için örnek tesis uygulamasına geçecek. QR kodlu menülerin yanında tek kullanımlık A4 menü hazırlanacak, tek kullanımlık plastik çatal kaşık seti hizmete sunulacak. BUSMEK ve LGS kursları online verilecek. Fide-fidan destekleri başta olmak üzere çiftçimizi, üreticilerimizi rahatlatacak tarımsal desteklerin sürdürülmesini sağlayacağız. Bu süreç bize yerli ve milli üretimin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bu konuda daha kurumsal adımların atılması gerekiyor. Millet kıraathaneleri ve gençlik merkezi kontrollü olarak hizmetlere başlayacak” diye konuştu.

2020 tecrübeler yılı

Bugünden itibaren 4 aylık dönemde uygulanacak bu eylem planının bakanlığın yayınlayacağı rehber ve ihtiyaçlar doğrultusunda revize edilebileceğini kaydeden Başkan Aktaş, “Pandemi sürecindeki bu eylem planı ile Bursa, kontrollü normalleşme ile ‘yeni normale’ hazırlanmış olacak. 2020 yılı, hayatımızın akışının bambaşka bir hale büründüğü bir tecrübeler yılı olacak. Ama birlik ve beraberliğimizden ödün vermeyeceğiz. Kardeşlik ve dayanışma duygularımızı güçlü tutacağız. İnanıyoruz ki aydınlık bir gelecek bizleri bekliyor” diye konuştu.

 

Facebook Yorumları