İzmir’de otobüslere ameliyathane hijyeni uygulaması getirildi 1
İzmir’de otobüslere ameliyathane hijyeni uygulaması getirildi 1

Toplu ulaşım araçlarında virüsün yayılmasını önleyecek proje, İzmir’de deneme amaçlı olarak hayata geçirildi. Ameliyathanelerde kullanılan hepa filtreli ve UV ışınlı hava temizleme cihazları dünyada ilk kez İzmir’de üç otobüse monte edildi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü’nün yaklaşık iki yıl önce başlattığı ‘otobüslerde sürekli hava sterilizasyonuna yönelik proje’ koronavirüs salgınıyla mücadele günlerinde hayata geçirildi. Hastanelerde kullanılan UV ışınlı ve hepa filtreli hava temizleme cihazlarının özelliklerine sahip yeni cihazlar İzmirli bir firma tarafından dünyada ilk kez otobüsler için üretildi. Testleri yapılan ve kullanıma hazır olan ilk üç cihaz, ESHOT Genel Müdürlüğü atölyelerinde üç otobüse monte edildi. Özellikle hastane güzergâhlarında hizmet veren ve yolcu yoğunluğu yüksek 302 numaralı Otogar-Konak, 680 numaralı Bozyaka-Lozan Meydanı ve 691 numaralı Gaziemir-Lozan Meydanı hatlarındaki otobüsler, hizmet vermeye başladı.

İzmir’de otobüslere ameliyathane hijyeni uygulaması getirildi 2
zmir’de otobüslere ameliyathane hijyeni uygulaması getirildi 2

“Ortamdaki havayı kendi içinde filtreleyecek”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, koronavirüs salgınıyla özellikle toplu ulaşım araçlarında hijyenin ve hava değişiminin öneminin çok daha iyi anlaşıldığını söyledi. Otobüslere monte edilen üç cihazın temizlenebilir ve değiştirilebilir yüksek etkinlikli filtrelere sahip olduğunu belirten Soyer, “Cihazlar, ortamdaki havayı kendi içinde filtreleyecek ve UV ışınlarıyla da sterilize edecek. Ortamdan çekilen hava, zararlı etkenlerden temizlenerek tekrar ortama verilecek. Bu işlem araçlar çalıştıkça devam edecek. Böylece yolcular sürekli steril ve temiz hava soluyacak. Cihazın verimliliği, bilimsel yöntemlerle ölçülecek. Pilot uygulamanın başarılı olması halinde önce otobüslerde ve süreç içinde kentteki diğer toplu ulaşım araçlarında yaygınlaştırılabilir”dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer
zmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

Zararlı maddeler cihazda hapsedilecek

Projenin geliştirilmesine iki yıldır aktif destek veren Eşrefpaşa Belediye Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Tarakçı, hastanelerde, ameliyathanelerde yüksek hijyen sağlayan cihazın, otobüslerde kullanımının dünyada bir ilk olduğunu vurguladı. Tarakçı belirterek şöyle konuştu: “Toplu ulaşım araçları, insanların çok yakın temas ettikleri yerler. Otobüslerde hijyen, koronavirüs salgını döneminde daha da öncelikli hale geldi. Bir enfekte yolcunun bile toplu ulaşım araçlarına binmesi, insanlarla çok yakın temasta olduğu için sağlıklı insanların da hasta olmasına neden olabiliyor. Araç içerisinde küçük damlacıklarla, tozla taşınabilen bakteriler, virüslerle bulunur. Bunlar çok rahat havada dolaşarak solunum sistemi hastalığına neden olabilir. Burada amaç ortamdaki havanın kalitesini artırmak. Araç içerisinde dolaşan hava, bu cihazın içerisindeki filtrelerden geçecek. Bunun içerisinde toz filtreleri, karbon, polen, hepa filtreler var. Bu filtreler yardımıyla ortamdaki havada bulunan, asılı kalabilecek zararlı maddeler, cihazda hapsedilecek ve temiz havayı dışarı verecek.”

İnceleyin:  AK Partili Selim Yağcı, İYİ Parti'ye dava açıyor
Eşrefpaşa Belediye Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Tarakçı
Eşrefpaşa Belediye Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Tarakçı

Güvenli yolculuk

Yolcular ise uygulamanın son derece iyi olduğunu belirterek, kendilerini ne kadar korumaya çalışsalar da toplu taşımada sorunların yaşanabileceğini, bu sistem ile güvenli yolculuk yaptıklarını söyledi. Bu sistemle kendilerini güvende hissettiklerini kaydeden vatandaşlar, Dezenfeksiyon işlemleri sadece vatandaşa bırakılmamalı. Bu sistem yaygınlaştırılmalı” dediler.

 

Facebook Yorumları