Ana SayfaYaşamTarihi yarımadada ulaşımda yeni dönem...

Tarihi yarımadada ulaşımda yeni dönem…

Nilüfer’de bulunan 2700 yıllık geçmişe sahip tarihi yarımada ulaşımda yeni bir dönem başladı. Nilüfer Belediyesi, pandemi sonrası yaz sezonuna hızla açılan Gölyazı köyünde misafirlerin kullanabileceği ve bir saati ücretsiz olan bisikletleri hizmete aldı.    

 

BURSA-Bursa’da Roma, Bizans ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapan 2700 yıllık geçmişi olan Gölyazı’da ulaşımda yeni bir dönem başladı. Tarihi yarımadada misafirlere birer saati ücretsiz hizmet verecek akıllı bisikletler devreye girdi. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, ilçedeki bisiklet yolunun 159 kilometreye ulaştığını, 23 Nilespit İstasyonu’nda 198 akıllı bisikletin faaliyette olduğunu belirterek, “Gölyazı’da pandemi sonrası turizm sezonu başladı. Misafirlerimiz ilk bir saati ücretsiz olarak akıllı bisikletleri kullanabilecekler” dedi.

Gölyazı'da bisikletli ulaşım dönemi 2
Gölyazı’da bisikletli ulaşım dönemi 2

Akıllı bisiklet kiralama sistemi

Bursa’nın en zengin antik yerleşim birimlerinden olan Uluabat Gölü’nün kıyısındaki Gölyazı köyü misafirlerini ağırlamaya başladı. Nilüfer Belediyesi de Alaaddinbey Mahallesi ile birlikte Gölyazı’da akıllı bisiklet kiralama sistemi Nilespit’i hizmete aldı. Pandemi süresince Nilüfer’de ilk bir saati ücretsiz hizmet veren bisikletler sayesinde adanın çevresi ve tarihî sokakları çevreci bir şekilde gezilebilecek.

Gölyazı'da bisikletli ulaşım dönemi 4
Gölyazı’da bisikletli ulaşım dönemi 4

Bisiklet yolları 159 km’ye uzandı

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer Belediyesi olarak 2015 yılından bu yana en çevreci ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımını yaygınlaştırmaya çalıştıklarına dikkat çekerek, diğer yandan da Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi Nilespit’i hayata geçirdiklerini söyledi. Nilüfer’de bisiklet yollarınının 159 kilometreye uzandığının altını çizen Başkan Erdem, “Şu anda 23 Nilespit İstasyonu’nda 198 Akıllı Bisiklet faaliyette. Bu sistemimize 15 bini aşkın kişi abone oldu. Toplu ulaşıma entegre bir biçimde hizmete sunduğumuz Nilespit uygulamasına bu süreçte ilginin artacağını düşünüyoruz çünkü korona virüs pandemisi sürecinde hijyen anlamında da en güvenli ulaşım aracı bisiklet. Çevreci bir belediye olarak bu dönem Nilespit istasyonlarımızı da güneş panelli yapıyoruz. Bu paneller aracılığıyla istasyonu besleyen enerjiyi güneşten alarak çevreye de katkıda bulunuyoruz. En son hayata geçirdiğimiz Gölyazı’daki istasyon ile Alaaddinbey’deki istasyonlarımız güneş paneli ile çalışıyor” dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem
Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem

“Gölyazı’yı gezmek isteyenler için iyi bir alternatif”

Nilespit istasyonundaki akıllı bisikletlerin, özellikle hafta sonları binlerce kişiyi ağırlayan turizm merkezi Gölyazı’da gezmek isteyenler için de iyi bir alternatif olacağını vurgulayan Başkan Erdem, “Yarımadanın tarihi ve doğal güzelliklerini gezmek isteyenler kiraladıkları akıllı bisikletler ile çevrede keyifli bir gezinti yapabilecek. Bu arada özellikle belirtmek istiyoruz ki, Nilespit istasyonlarımızdaki akıllı bisikletleri koronavirüs pandemisinin başlaması nedeniyle ilk bir saatini ücretsiz yapmıştık. Bu uygulamamızı halen sürdürüyoruz. Normalde sistemimizde sadece ilk 5 dakika ücretsizdi. Ancak salgın sürecinde daha çok kişi bisikletleri kullansın istedik ve bu amaçla ücretsiz olan süreyi bir saate çıkardık ve böyle bir süre daha devam ettiriyoruz. Herkesi sağlık için, çevre için bisiklet kullanmaya davete ediyoruz” diye konuştu.

Gölyazı'da bisikletli ulaşım dönemi 3
Gölyazı’da bisikletli ulaşım dönemi 3

Vatandaşlar memnun

Cep telefonlarındaki akıllı uygulama, abonelik sistemi ya da Nilespit kart ile çalışan akıllı bisikletler Gölyazı’ya gelen vatandaşları memnun etti. Tatilciler, tarihî sokakları bisikletle gezmenin heyecanını yaşarken, Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler