Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Saime Çalışır

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, belediyenin araştırma projesinde kaynak kişi olan 79 yaşındaki Saime Çalışır’ı makamında ağırladı.

Nilüfer Belediyesinin, kentin sosyal ve kültürel mirası ile unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve görenekleri gün yüzüne çıkarmak amacıyla 2011 yılından bu yana sürdürdüğü sözlü tarih ve araştırma projesi sürüyor. “Nilüfer’in Hikayesi” adlı projede yer alarak Tahtalı Mahallesi ile ilgili bilgilerini paylaşan 79 yaşındaki Saime Çalışır, çekimler sırasında bir de istekte bulunmuştu.

Çekimler sırasında önce 79 yıllık mazisini paylaşan Çalışır, “Mustafa Bozbey’i görmek istiyorum. Bana hususi ziyarete gelsin. Kendi yöremizin çocuğu. Onun kazanmasını, yükselmesini istiyorum” demişti. Saime teyzenin bu isteği gerçekleşti ve Başkan Bozbey tarafından makamında ağırlandı. Saime Çalışır ile keyifli bir sohbet gerçekleştiren Başkan Mustafa Bozbey, bilgi ve paylaşımlarıyla projeye desteğinden dolayı da elini öperek teşekkür etti. Başkan Bozbey, Çalışır’ı Tahtalı Mahallesi’ndeki evinde ziyaret edeceği sözünü verdi.

İkinci bölüm geliyor

Öte yandan Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden Onur Ulutaş’ın proje koordinatörlüğünde 2011 yılından bu yana sürdürülen sözlü tarih ve araştırma projesi “Nilüfer’in Hikayesi”nin birinci bölümü büüyük ilgi gördü. Projenin ikinci bölümü de tamamlandı. Proje, Özlüce’den Beşevler’e, İhsaniye’den Gölyazı ve Ürünlü’ye kadar 45 mahallede yaklaşık 500 kişiyle gerçekleştirildi. Kent belleğine katkı koymak isteyen Nilüfer Belediyesi, aynı zamanda “Nilüfer’in Hikayesi”ni kitap haline getirerek,
gelecek kuşaklara da aktarmayı hedefliyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Nilüfer'de yamaç paraşütü eğitimi meyvelerini veriyor