Boyutlarıyla deniz altına batırılan en büyük uçak olan AIRBUS A 300 Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuşadası’nda denize batırıldı.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, davetliler  ve pek çok vatandaşın denizden teknelerle takip ettiği uçak batırma işlemi tam bir şenlik havsında geçti. Yerli ve yabancı basın mensupları ile çok sayıda dalış kulübü ve dalış okul mensubunun da izlediği  dev uçağın batırılması esnasında Aydın Büyükşehir Belediyesi Bandosu ayrı bir teknede müzik ziyafeti verdi. Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Derya Can’da dev uçağın  batırılışını izlemeye gelenler arasındaydı.

BAŞKAN ÇERÇİOĞLU;
“HEDEFİMİZ KUŞADASI’NI DALIŞ TURİZMİNDE MERKEZ YAPMAK”

Güzelçamlı sahilinde tüm parçalarının birleştirilmesinin ardından bugün sabah saatlerinde balonlar üzerinde yüzdürülerek Kuşadası açığına getirilen AIRBUS A 300, uzman dalgıçların hava dolu balonları uçaktan ayırmasının ardından  Kuşadası sularına gömüldü.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu amaçlarının Kuşadası’nı dalış turizmi konusunda dünyanın en önemli merkezlerinden birisi haline getirmek olduğunu kaydederek, “Bunun için büyüklüğü ile bir ilki gerçekleştirerek AIRBUS A 300’ü dalış turizmi için Kuşadası’nda batırdık.  Ülke ve Kuşadası turizmine katkı sağlamak en önemli hedefimizdi.Kuşadalı hemşehrilerime destekleri için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


big_662016090040

 

 

 

 

DÜNYA’DA İLK

54 metre uzunluğunda ve 44 metre kanat genişliği olan AİRBUS  A 300 uçağını çok özel yöntemlerle İstanbul’da parçalatarak  “batırılmak “ üzere 5 TIR ile Kuşadası Güzelçamlı sahiline getirmesi bölgede, turizmciler arasında ve Avrupalı dalış turizmi düzenleyenler arasında heyecan yaratmıştı. Aydın Büyükşehir Belediyesi,  boyutları itibarı ile resif amaçlı batırılan en büyük uçağa sahip olma ayrıcalığını da  Kuşadası’na getirmiş oldu. Dev uçağın batırılışını denizden kendi tekneleri ile izleyen vatandaşların yanı sıra , pek çok vatandaş da sahildeki yüksek bölgelerden alkışlar eşliğinde dev uçağın batışını izledi.

İnceleyin:  “370 lira verip döner yemek isteyen varsa yesin”

5

Facebook Yorumları