Ana SayfaEğitimEFELER OTİSTİK ÇOCUKLARA KOL KANAT GERİYOR

EFELER OTİSTİK ÇOCUKLARA KOL KANAT GERİYOR

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu engelli bireyler oluşturuyor. Ancak ülke olarak engellilerin sosyal yaşama katılması konusunda ne yazık ki hala kat etmemiz gereken önemli mesafeler var. Bu konuda özellikle belediyelere çok iş düşüyor. Aydın’a bağlı Efeler Belediyesi bu konuda örnek bir çalışmaya imza attı.

Ayakta duramıyordu, paten kaymaya başladı

Aksaray’da gittikleri okulda dışlanan, istenmeyen otizmli çocuklar Efeler’de özenli bir eğitimle hayata kazandırılıyor. Otizmliler Efeler Belediyesi’nin “Otizm Spor Eğitim Merkezi”nde büyük bir özenle eğitim görüyorlar. Halen 83 otizmli çocuğun eğitim aldığı merkezde ayakta durmakta güçlük çekerek eğitimlerine başlanan çocuklar süreç içinde patenle kayıp, bisiklete binmeye başladı.

Adnan Menderes Mahallesi’ndeki Otizm Spor Eğitim Merkezi’nde Efeler’e yerleşen İranlı, Suriyeli ve Azerbeycanlı üç öğrenci de devam ediyor. Merkez bedensel becerilerin artması için özel programlar gerçekleştiriliyor. Otizm Spor Eğitim Merkezi’ne geldiğinde ayakta durmakta zorlanan bir çocuk aldığı eğitimlerin sonrasında bisiklete bir profesyonel gibi binmeye başladı. Benzer bir çocuk ise şimdi paten kayıyor. Temel spor becerileri, koordinasyon eğitimi, oyun becerileri, takım sporları, masa tenisi, bisiklet, paten ve hoverboard ile öğrencilerin gelişmelerine katkıda bulunuluyor.

Hayata bağlandılar

Merkezde eğitim gören çocuklar, değişik spor ve sosyal aktiviteleri birlikte izliyorlar. Aydın 1. Amatör Lig’de yer alan Efelerspor ile Yılmazköyspor maçında seremoniye çıkan çocuklar için önümüzdeki süreçte velileriyle birlikte geziler yapılması, spor müsabakaları ve sergi, söyleşi gibi etkinliklere katılarak toplumda farkındalık yaratılması planlanıyor.

Büyük bir merkez hazırlıyoruz
Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, otizmli öğrenciler ve aileleriyle buluştuğunda bu konudaki çalışmalara bir yenisinin ekleneceğini müjdeledi.
Yedi Eylül Mahallesi’nde parkın bu amaca yönelik düzenleneceğini ve ailelerin çocuklarıyla zaman geçirebilecekleri çocukların da çalışabileceği “Otizm Kafe” yapılacağını belirten Başkan Atay, “Onlar bizim canımız. Çocuklarımıza ve onlar için yaşamlarını adayan ailelerimize destek olmaya devam edeceğiz” dedi. Çocuklar “Başkan Amcalarına” sarılarak fotoğraf çektirirken, aileler adına söz alanlar da Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’a gördükleri ilgiden dolayı teşekkür ettiler.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar