Ana SayfaSeçimEkrem İmamoğlu mazbatasını aldı

Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı

YSK sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldı. İmamoğlu, mazbatasını teslim almaktan onur duyduğunu belirterek, İstanbul’u yönetmenin boynunun borcu olduğunu vurguladı.

Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almak için geldiği adliye binası önünde coşkuyla karşılandı.

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde CHP ve İYİ Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, seçimlerden 17 gün sonra mazbatasını almak için İl Seçim Kurulu’na çağrıldı. İmamoğlu, Çağlayan Adliyesi’nde bulunan İl Seçim Kurulu’na, eşi Dilek İmamoğlu ve parti yöneticileriyle birlikte geldi. İmamoğlu’nun adliye önünde çok sayıda partili karşıladı. İmamoğlu, partililerin arasından güçlükle geçerek, Seçim Kurulu’na geldi. Mazbatasını alan İmamoğlu, izdiham yaşanmaması için adliye otoparkında aracına binerek ayrıldı.

Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almak için geldiği adliye binası önünde coşkuyla karşılandı.

“Asla vazgeçmedik”

İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından geldiği Saraçhane’deki belediye binasında açıklamalarda bulundu.

Saraçhane’deki belediye binasına geçen İmamoğlu, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ekrem İmamoğlu, “Bugün mazbatamızı İstanbul İl Seçim Kurulundan teslim aldık çok onur duyuyorum, mutluyum gururluyum. Öncelikle şunu ifade edeyim ben bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım. Hiç kimsenin birbirinden farkı olmaksızın, hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü olmaksızın tüm hemşerilerim adına devralmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Asla vazgeçmediğimiz değerlerimiz var. Haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik. Asla vazgeçmedik, toplumun demokrasiye olan inancından ve buna dönük mücadelesinden vazgeçmedik. Çok net ifade ediyorum. Bu şehirde yaşayan insanların sevgisiyle, saygısıyla oluşturduğu o birlik ve beraberlik duygusundan asla vazgeçmedik. Kimsenin hakkını yemedik. Bu şehirde yaşayan 16 milyon insanın hakkını yedirmeyiz dedik vazgeçmedik. Günün sonunda İl Seçim Kurulunun birleştirme tutanağıyla beraber mazbatayı aldık. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu kentin ihtiyaçlarını biliyoruz. Bu şehirde yaşayan herkesin taleplerini biliyoruz ve hemen hizmet etmeye başlayacağız” dedi.

“Belediye halka açılacaktır”

İmamoğlu, devam eden itiraz süreçlerinin farkında olduğuna da dikkat çekti. İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şeffaf bir şekilde halka açıldığını ve açılacağını dile getirerek, şunları söyledi:
“Bu şehrin yönetimini yürüten bu güzel kentin belediyesinin koridorları, makamları, bu belediyede çalışan herkes bir kişiye bir gruba, bir partiye hizmete değil 16 milyon insanına hizmet etmeye bugün itibariyle başlamıştır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu an itibariyle devam eden süreçler var bunun farkındayız. Elbette ki şehrimizin yaşayan insanlarımızın huzuru ve mutluluğu için bir an önce süreçlerle ilgili net ifadelerini ilgili kurullardan elbette ki bekliyoruz. Bizim kafamız, zihnimiz, vicdanımız çok net. 16 milyon hemşehrimizin çok net.

Bu sürecin netleşmesiyle 17 gündür devam eden ve bugün sona eren belirsizliğin daha sonraki günlerde tartışma noktalarının bertaraf edilmesi adına ilgili kurulları en hassas ve hızlı bir şekilde süreci tamamlamalarını diliyorum. Bu şehre dünden bu güne bu şehirde belediyenin kurulduğu ilk tarihten bu güne emeği geçen katkı sunan, bu şehre iyi şeyler yapan kim varsa her birisine minnet ve şükran duygularımızı belirtmek istiyorum. Sıra bundan sonra bizde aynı titizlikle binlerce yıllık tarihe ve maneviyata şehrin doğasına saygısıyla bu kente özeni ana prensip elde ederek bütün evrensel doğrularla bu şehirde yaşayan insanların maneviyatını yaşam biçimini koruyarak yol yürüyeceğimizi duyuruyor ve söz veriyorum, Allah bizi mahcup etmesin.”

“Kimseye hakkınızı yedirmeyeceğim”

İmamoğlu, Saraçhane önünde toplanan kalabalığa hitap etti.

İmamoğlu, daha sonra ise, Saraçhane binası önünde toplanan vatandaşlara hitap etti. Dünyanın en güzel şehrini, şehrin insanlarıyla birlikte yönetme şansı tanıdığı için Allah’a şükrettiğini anlatan İmamoğlu, şunları söyledi:
“Bu lütuf benim boynumun borcu sorumluluğumdur. Ben kendimi bu şehrin bebeklerine, çocuklarına, gençlerine, kadınlarına, insanlarına adayacağım. Hepinize söz veriyorum. Kıymetli hemşerilerim, sokaklarda meydanlarda hep anlattık, birbirimize gülümseyeceğiz. Birbirimize selam vereceğiz. Artık ötekisi, berikisi yok. Artık kıyıda köşede kalanı yok. Artık kaymak tabakası varoşu yok. Bu şehrin nimetlerine ganimet yapmak yok. Bu şehrin nimetlerini paylaşmak var. Bu şehrin güzelliklerine paylaşmak var. Bu şehrin haksızlığa, hukuksuzluğa, nasıl boyun eğmediysek nerede nasıl olursam olayım kimsenin hakkını yemedim, kimseye de hakkınızı yedirmeyeceğim.”

“Kimseyi ayırt etmeyeceğim”

İmamoğlu, bütün siyasi partilere ayrım yapmaksızın hizmet edeceğini dile getirdi. İmamoğlu, “Artık iyi düşünce pozitif bakış, bu şehrin insanlarına kucaklayan bir anlayışa hep birlikte sahip olalım. Kimsenin üşümesine fırsat tanımayalım, aç kalmasına fırsat tanımayalım. Sokağınızda bu güne kadar sizi kutuplaştıran, ayrıştıran hangi unsurlar varsa, ayrı düşmüşseniz, selam borcunuzun olduğunu düşündüğünüz komşunuz, hemşehriniz varsa, bu kardeşiniz, yol arkadaşınız sizden rica ediyor. Bu gün ayrıldıktan sonra gidin onun elini sıkın. Benim kucak dolusu sevgilerimi ona iletin. Esas olan bu şehre hizmet, esas olan bu millete, bu dünyaya hizmet. Biz bunun dışında kendine kişiye, partilere, gruplara, ona buna hizmeti ret ediyoruz. Biz bu ülke insanına bu şehrin insanına hizmet etmeye geliyoruz. Ben herkese hizmet edeceğim. CHP’lilere, İyi Partililere, AK Partililere, MHP’lilere, HDP’lilere hizmet edeceğim. Benim hemşehrim, benim vatandaşım benim insanım herkes teminat olacak. Ben hiçbir insanımı, hiçbir hemşehrimi ayırt etmeyeceğim” diye konuştu.

“Yol arkadaşınız olmaya geldim”

Çocuklarının sadece birinin yanında olduğunu, ikisinin gelmediğini ifade eden İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çocuklarımın huzurunda söz veriyorum. Bu şehrin çocukları benim çocuklarım. Bu şehrin gençleri benim gençlerim, ben onların Ekrem Ağabeyi, arkadaşı olmaya geliyorum. Bu şehrin kadınlarına eşimin huzurunda söz veriyorum. Bu şehir kadın dostu bir şehir olacak. Emeğiyle, yaşamıyla hayata katılmasıyla bir kadın dostu şehir olacak. Ben tüm hemşerilerime, dostlarıma zihinlerindeki olumsuz düşüncelerden sıyrılıp çok çalışacağımız günlerin başladığını hatırlatıyorum.

Ben sizlerin oy versin vermesin sizlerin belediye başkanıyım. Ben bu şehrin her insanının oy versin vermesin her insanının yol arkadaşlığına talibim. Yol arkadaşlığı bu şehirde yere düşen bir vatandaşım varsa onun elinden tutup ayağa kaldırmaktır. Benim elim sizin elinizde olacak, her zaman. Bende bir söz istiyorum. Ben bir gün olabilir hata yapabilirim. Eksiğim olabilir, tabiri caizse ayağım tökezleyip düşebilirim. Benim elimden tutup beni 16 milyon insan olarak ayağa kaldırmaya var mısınız? İşte ben sizin yol arkadaşınız olmaya geldim. Bu süreçte 17 günde özellikle sürecin sağduyulu bir şekilde teminat altında olması için çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Özellikle o çuvalların başında bekleyen demokrasi nöbetçilerine teşekkür ediyorum.”


BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler