Bağcılar’da Uluslararası Barikat Film Festivali” kapsamında, engellilerin önündeki barikatların kaldırılması için “Sessiz Çığlık Bisiklet Korteji” düzenlendi.

Bağcılar Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen “Uluslararası Barikat Film Festivali” kapsamında engellilerin önündeki barikatların kaldırılması için farkındalık yaratmak amacıyla “Sessiz Çığlık Bisiklet Korteji” düzenlendi. Bu kapsamda Şişli’den bisikletleriyle yola çıkan engelliler, oluşturdukları kortejle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne gelip burada balon patlatıp, zil ve düdük çaldı.

“Esas engel bizde”

Kortejle birlikte bisiklete binip köprüye kadar pedal çeviren Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, “Engelli” ifadesinin, bir engelin önüne çıkmasından kaynaklı olarak kullanıldığını aktardı. Çağırıcı, “Engelli kardeşlerimizin önündeki engelleri eğer biz kaldırmış olsaydık. Onlar için hiç engelli ifadesi kullanılmamış olurdu. Demek ki esas engel bizde. Bundan sonraki süreçte kimsenin engelli olmaması dileğiyle Dünya Engelliler Gününü icra ediyoruz” dedi.

“Düşlerimizi gerçekleştiriyoruz”

Engelli atlet Abdülkadir Özol da “Barikatsız dünya için düşlerimizi gerçekleştiriyoruz. Tüm engelli dostların, engelliler gününü kutluyorum. Diğer engelli arkadaşlara tavsiyem, halka karışmaları, kendilerini eve kapatmasınlar. Burada olmaktan çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

Etkinlik, engelli vatandaşların 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nde şehitler için dua edilmesi ve abideye karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bağcılar Belediyesi, 2017'de 268 dosta yuva buldu