Ekmek Türkçenin bünyesinde en fazla kutsiyet taşıyan sözcüklerinden biri. “Ekmek kavgası”, “ekmek davası” gibi hayat mücadelesini anlatan deyimlerde, hayatını alnının teriyle kazanan insanlar için ekmek saf, temiz, kutsal emeği temsil eder. “Ekmeğini eline almak”, insanın artık ailesinden bağımsız, kendi ayakları üzerinde durabilecek konuma gelmesini anlatır. Yerde gördüğü ekmeği öpüp başının üzerine koyar ve üzerine basılmayacak yüksekçe bir yere koyar Anadolu insanı. Kutsaldır çünkü o, nimettir. Ve ekmek Anadolu sofralarının belkemiğidir. Ekmek olmazsa karın doymaz. Varsın, ekmekteki karbonhidratın beden sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu televizyon uzmanları söyleyedursun, yoksul sofralarının hala başrol oyuncusudur ekmek. Sonra “ekmek aslanın ağzında” diye bir deyim de vardır ki, hayat pahalılığını, hayatı kazanmanın zorluğunu anlatır. Ama o aslanın ağzındaki ekmek önce midesine indi, sonra ekmek de aslan da çağa yenildi. Malum, artık bilişim çağındayız, bu nedenle ekmek artık skorboard ekranında.

malatya ekmek fırını

Gönül ekmek

Malatya’da Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “gönül ekmek” (askıda ekmek) uygulamasıyla yıllık 1 milyon civarında ekmek bağışının yapıldığı bildirildi. Uygulama kapsamında ekmek bağışlayan vatandaşların kaç ekmek bağışladığı fırında bulunan elektronik skorborda yansıtılıyor ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar oradaki miktar oranında ekmek alabiliyorlar.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından yürütülen Gönül Ekmek Projesi kapsamında yıllık 1 milyon ekmek bağışının sağlandığı bildirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Duyarlılık gösteren tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum” dedi.

malatya ekmek fırını 4

Veren el, alan el…

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Gönül Ekmek Projesi kapsamında yapılan çalışmaları yerinde incelemek amacıyla 44 Pide Fırınını ziyaret etti. Burada esnafla sohbet eden Başkan Gürkan, vatandaşlara ekmek ikram etti. Gönül Ekmek Projesi kapsamında fırına kurulan elektronik skorboardun işlerliği hakkında bilgi alan Başkan Gürkan, “Malatya genelinde 125 noktada kurulu bu cihazla bağış yapılan ekmek sayıları kayda alınıyor. Bu elektronik skorboardlar fırınlara hibe edildi” bilgisini verdi.malatya fırıncı tokalaşma

Skorboard’un söyledikleri…

Tabii Malatya Büyükşehir Belediyesi’ni bu iyi niyetli girişiminden dolayı kutlamak gerek. Zira uygulama ilk bakışta yardımsevenlerle yardıma muhtaç insanları biraraya getiriyor gibi gözüküyor. Ve skorboard’ların kentteki dayanışma ruhunun ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyduğu gibi bir algı oluşuyor. Ancak başka bir açıdan bakılacak olursa o skorboardlar kentteki yoksulluğun boyutunu da ortaya koyuyor. Çünkü bir Anadolu kentinde varlıklıların fırınlara bağışladığı 1 milyon ekmek, evine ekmek dahi götüremeyecek durumda olanların çokluğunun da göstergesi. Anadolu zor günler geçiriyor; ekmek artık skorboard’un ekranında…

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Malatya Büyükşehir Belediyesi örnek projesinde sona geldi