Ana SayfaDergi HaberHatay Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan Özelkalem'e önemli açıklamalar

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan Özelkalem’e önemli açıklamalar

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kenti için çok büyük hedefler ve çok aydınlık hayallerle Hatay’ı her anlamda bir dünya kentine dönüştürmeye odaklanmış durumda.

EPR Yerel Yönetim Ajansı Kurucusu ve Özelkalem Dergisi İmtiyaz Sahibi Erengül Bilenser, Başkan Savaş ile bu hayalleri ve hedefleri konuştu. Başkan Savaş, son zamanlarda sosyal medya ve basında sıkça yer alan Atatürk Parkı’na yapılacak kültür merkezi ve nikah salonu projesinde ağaçların kesileceğine dair iddialar konusunda, “Burası 54 dönümlük bir park. 1930’lardan bize kalmış. Her yaşta insanımızın eğitim, kültürel etkinlik, sosyal faaliyet, eğlence, sanat gereksinimini karşılayacak bir kültür merkezi yapmak istiyoruz. Bunu yaptığımız yerde bir tane ağaç yok. “Biz çevreciyiz” diyen arkadaşlar gibi düşünmüyorum. Bizim ağacımız çocuklarımız. Bizim fidanlarımız gençlerimiz. Bu parkta şu an sabahları orta yaş ve üzeri kent sakinleri yürüyüş yapıyor. İçerisinde lokaller, kahveler, çay bahçeleri var. Burada tavla, okey ve kağıt oynuyorlar. Dışarıdan getirdikleri yemekleri yiyorlar. Tabii böyle kullanılsın, insanlarımız faydalansın ama bizim çocuklarımız, gençlerimiz var, kadınlarımız var; onlar da bu parktan faydalansın.” dedi.

“Hiç ağaç kesilmeyecek”

İddiaların aksine burada hiç ağaç kesmeyeceklerini vurgulayan Savaş, “Bir yeri yıkıyoruz, onun yerine ağacın hiç olmadığı, sadece spor aletlerinin olduğu bir alana taşıyoruz. Modern bir şekilde yapıyoruz.” diye konuştu.

Başkan Savaş, “Burada bir ağaç kesersek ben üzülürüm. Bu boş arazideki fitness aletlerini kaldırdık. Bu aletleri ağaç olarak tasvir ediyorsa, arkadaşlar bunlar ağaç. Oysa ben bu şehirde 36 tane küçük, 1 tane büyük park yapmışım. Yeşil nedir bilirim ama biz ağaçları sevdiğimiz kadar kendi çocuklarımızı ve gençlerimizi de eğitim, kültür ve sanatsal faaliyetler anlamında da yeşertmeliyiz. Biz yaşayan yeşile dokunmuyoruz ama o parkı her yaştan herkesin kullanacağı şekle getiriyoruz. Bir tane ağaç kesmiyoruz yani. Ben şunu anlamıyorum; gidin gelişmiş ülkelere, yeşilin içindedir bunlar. Belirli şeyleri yaşatmak için belirli şeyleri öldürmemiz lazım. Yeşil önemli, ağaç önemli ama bizim fidanlarımız da önemli. Bu aşamada insanlarımızın biraz nezaketli ve sağduyulu olması lazım.” dedi.

“Genel Başkan isterse aday olurum”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Erengül Bilenser

“Tekrar aday olacak mısınız?” sorusuna ise Savaş, “Ben uzun metrajlı hesap yapmam. Bugüne kadar hiçbir zaman ben aday olmadım. Beni davet ettiler. Genel Başkanımız, “Sen devam et” derse, Genel Başkanımızın takdiri bizim için emirdir. “Teşekkür ederiz” derlerse, hocalık mı yaparım, doktorluk mu yaparım bilemiyorum ama hayatıma o yönden devam ederim.” yanıtını verdi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın Özelkalem Dergisi’ne yaptığı diğer açıklamaları Özelkalem’in 109. sayısında okuyabilirsiniz.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler