Ana SayfaKültür SanatMirasımız Kudüs Uluslarası Karikatür Sergisi açıldı

Mirasımız Kudüs Uluslarası Karikatür Sergisi açıldı

İstanbul’da “Mirasımız Kudüs Uluslarası Karikatür Sergisi” açıldı. Sergide, 29 ülkeden 65 eser görücüye çıktı.

İstanbul’da, “Mirasımız Kudüs Uluslarası Karikatür Sergisi” açıldı.
Türk ve İslam Eserleri Müzesinde düzenlenen serginin açılışına, AK Parti Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Vali Vasip Şahin, İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve çok sayıda davetli katıldı.

“Dünyada benzeri görülmemiş bir vahşet yaşanıyor”

İBB Başkanı Uysal, “Konu Kudüs olunca herkesin aklından bir sürü şeyler geçiyor. Kudüs bizim için de ilk kıblemiz. Kudüs bizler için de mukaddes bir belde. Kudüs bizlerle birlikte bir çok inanç grubu için de özel bir yerdir” dedi.

Uysal, Kudüs’te uzun yıllardır süre gelen bir acının yaşandığını ve dünyada daha önce benzeri görülmeyen bir vahşetin yaşandığını belirten Başkan Uysal, “Kudüs’te yaşananlara karşı duyarlı insanların seslerini yükseltmesi bizim tek sevindiğimiz nokta. Bu bizlerin yüreğine su serpiyor. Burada açılışını yapacağımız sergi de işte bu sesinin yükseltenlerin çizmiş olduğu karikatürler bir araya getirilmiş durumda. Sanat eğer duyguların dışa yansıması ise, çizer arkadaşlarımız da bizim bu hüznümüzü, bu vahşeti kendi üslupları illa ifade etmiş oluyorlar” diye konuştu.

65 eser sergileniyor

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ise, “Kudüs’e dair en etkili sözleri söyleyeceklerin başında kuşkusuz sanatçıları geliyor” dedi.

Yılmaz, serginin, Dünya Karikatürcüler Birliği’nin gayretli çalışması ile açıldığını ve sergide sergilenen eserlerin zor şartlar altında bir araya getirildiğini belirtti. Yılmaz, şunları kaydetti:
“Bu serginin hikayesi aslında hem sanatın hem de bizim sanata bakışımızın bir hikayesi. Bu sergi sadece birkaç insanın yüreğini ortaya koyması ile açılan bir sergi. 29 ülkeden dünyaca ünlü çizerlerin eserleri yer alıyor bu sergide. Bir yarışma yapıldı, derecelendirmeler yapıldı ve ödüller verildi. Ama bu eserler bir köşede duruyordu. İşte bu gayretli insanların girişimiyle bu 65 eser bir araya getirildi. Bu sanatçıların önemli bir kısmı da gayrimüslim sanatçılar. Bunu da şunun için belirtmek istiyorum, Kudüs vicdanlarda öyle bir yeri açmış ki, Kudüs’te işlenen zülüm insan hissiyatı olan herkese öyle bir dokunmuş ki hangi dilden hangi dinden olursa olsun Kudüs davasına sahip çıkılma ihtiyacı hissedilmiştir.”

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler