Ana SayfaBelediyeGeleceğin turizm merkezi Harput

Geleceğin turizm merkezi Harput

Elazığ Belediyesi tarafından 4 bin yıllık tarihe sahip, Anadolu medeniyetinin en önemli kavşaklarından biri olan kadim şehir Harput’un, kültürel ve sanatsal tüm birikimiyle bir yaşam merkezi olması hedefiyle çalışmalar devam ediyor.

Tarihi yapıların restorasyonuna yönelik çalışmalarla Harput’un tarihi dokusu yeniden hayat bularak geleceğe hazırlanıyor. 

TARİHİ BELDEDE SÜRDÜRÜLENPROJELER

Elazığ Belediyesi tarafından Harput’u tarihi dokusuyla yaşatmak ve tarihi yapıların turizme kazandırılması amacıyla sürdürülen çalışmalarla, tarih kokan belde Harput’ta gelişim ve değişimsürüyor. 

Yürütülen restorasyon çalışmalarıyla Anadolu medeniyetinin en önemli kavşaklarından biri olan Harput’un turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması ve cazibesinin artırılması hedefleniyor. 

HARPUT KORUMA AMAÇLI İMAR PLANI 

Harput Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planı’nın revize edilmesi için 2018 yılı içerisinde başlatılan çalışmalarda sona gelindi.

Harput yerleşiminin geçmişten gelen tarihi ve kültürel kimliğinin günümüzde ve gelecekte sürdürülebilmesi amacı doğrultusunda yürütülen çalışmalarla hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı, Kültür ve Turizm Bakanlığı onayının ardından yürürlüğe girecek. Çalışmaların son aşamaya geldiği Harput Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planı’nın 2021 yılı içerisinde onaylanması bekleniyor. İmar Planının onaylanmasıyla birlikte Harput yeniden imar edilecek.

HARPUT YOLUNUN YENİLENMESİ VE PEYZAJ PROJESİ

Harput’un girişinden Sara Hatun Cami Meydanı’na kadar olan yol ve Sarahatun Meydanı tarihi dokuya uygun olarak yenilenecek. Hazırlanan

Harput Yolunun Yenilenmesi ve Peyzaj Projesionay için Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kuruluna gönderildi. Projeye ilişkin onayın gelmesinin ardından 2021 yılı içerisinde uygulama çalışmalarına geçilecek. 

HARPUT BELEDİYE KONUK EVİ 

Harput girişinde yer alan ve mülkiyeti Elazığ Belediye’sine ait beş adet tescilli konağın,Belediye Konuk Evi olarak düzenlenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Konaklarda gerçekleştirilen tadilat, bakım ve tefrişata yönelik çalışmaların tamamlanmasının ardından geleceğin turizm merkezleri arasında özel bir yere sahip olan Harput’ta konukların ağırlanacağı özel birer mekan olarak hizmet sunacak. 

SUNGUROĞLU KONAĞINA SERGİ SALONU 

Harput’un sivil mimarisini yansıtan önemli bir eser olan, restorasyon ve tefrişat çalışmalarının ardından 2020 yılında Elazığ Belediye Başkanlık Makamı ve KUDEB (Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu) hizmet birimi olarak kullanılan Sunguroğlu Konağı’nın bodrum katının sergi salonu olarak düzenlenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. 

Gerekli düzenlemelerin tamamlanmasının ardından tarihi konağın bodrum katı, sergi salonu olarak hizmete sunulacak. 

MÜZELER ŞEHRİ ELAZIĞ

Harput’un turizm potansiyeline katkı sağlamak amacı doğrultusunda Gastronomi Müzesi, Kürsübaşı Müzesi ve Basın Müzesi ve Basın Evi’ne ilişkin çalışmalar başlatıldı.

Antalya ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri arasında işbirliği – TIKLAYIN

BİZİ TWİTTER’DA TAKİP EDİN

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler