Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve İdil Biret

Dünyaca ünlü piyano sanatçısı İdil Biret, 70’inci sanat yıldönümünü şef Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile birlikte Eskişehir’de muhteşem bir konserle kutladı.

Dünyaca ünlü piyano sanatçısı İdil Biret, 70’nci sanat yıldönümünü Eskişehir’de kutladı. Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen İdil Biret konseri ilgi gördü. Konseri, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi. Sanatseverler, İdil Biret’in parmaklarından S. Rahmaninov’un eserlerini dinledi. Başkan Yılmaz Büyükerşen, konser sonunda İdil Biret’e plaket takdim etti. Büyükerşen, “Ne mutlu bize ki dünyaca ünlü bir sanatçının 70’inci sanat yıldönümünün onur konserini Eskişehir’de yaşıyoruz” dedi.

“Eskişehirliler çok şanslı”

Biret ise, Eskişehir’e hayran olduğunu ve şehre her geldiğinde daha da beğendiğini ifade etti. Biret, kendisini kente davet ettiği için Yılmaz Büyükerşen’e minnet duyduğunu ifade etti. Konserde kendisine eşlik ettiği için Şef Ender Sakpınar ve Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’na teşekkür eden Biret, Eskişehirlilerin böyle bir orkestraya sahip olduğu için çok şanslı olduğunu söyledi.

Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanist’i adlı kitabının Rusça ilk baskısını Biret’e hediye eden Pedagog Piyanist Amine Aygıstova da, Rusya’da Mustafa Kemal Atatürk ve Nazım Hikmet’ten sonra akla gelen ilk ismin İdil Biret olduğunu ve Rusya’nın kendisine hayran olduğunu belirtti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Şehir Tiyatroları Haziran'da da online