Ana SayfaYaşamİmdadına Büyükşehir Belediyesi yetişti…

İmdadına Büyükşehir Belediyesi yetişti…

Yaklaşık bir aydır yatağa bağımlı halde yaşayan ve kendi kişisel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan 270 kiloluk zihinsel engelli Salim Sakarya’nın imdadına, Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri yetişti.

İmdadına belediye yetişti 5
İmdadına belediye yetişti 5

Mersin’de, yaklaşık bir aydır yatağa bağımlı halde yaşayan ve kendi kişisel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan 270 kiloluk zihinsel engelli Salim Sakarya’nın imdadına Büyükşehir Belediyesi ekipleri yetişti. 112 Acil Servis ile Salim Sakarya arasında köprü vazifesi gören Büyükşehir, sağlık ekiplerinin kilosu dolayısıyla evden çıkaramadığı çaresiz adamı, ambulansa taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı. İlk muayenesi ve kişisel temizlik işlemleri Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Evde Bakım ekipleri tarafından yapılan Sakarya,  itfaiye yardımıyla evden çıkarılarak ve ambulansa götürüldü.

İmdadına belediye yetişti 4
İmdadına belediye yetişti 4

Büyükşehir’in ekipleri seferber oldu

Zihinsel engelli iki kardeşi ve lenf kanseri tedavisi gören bir ablası olan Salim Sakarya’nın 86 yaşındaki annesi Melahat Sakarya ise yaşı dolayısıyla çocukları ile ilgilenemiyor. İhtiyaçlarını karşılamak için kalkmak istediği sırada düşen Salim Sakarya’nın düşmeye bağlı oluşan ağrıları ve kilosu dolayısıyla yatağa bağımlı hale geldiği için oluşan yatak yaraları da Sakarya’nın günden güne bakıma muhtaç hale gelmesine neden oldu. Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı personelleri aracılığıyla aile ile iletişime geçen Engelliler ve Sağlık Dairesi ile İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, anında harekete geçerek, Salim Sakarya’nın Hamidiye Mahallesi’ndeki evine ulaştı. Sakarya’nın durumundan haberdar olan ve eve yönlendirilen Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Evde Bakım doktoru ve hemşireleri, hastanın ilk muayenesini ve ardından kişisel bakımını yaptı. İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri ise gerekli tedavinin yapılabilmesi için Sakarya’yı ambulansa kadar taşıdı.

İmdadına belediye yetişti 2
İmdadına belediye yetişti 2

Ablası çalmadık kapı bırakmadı

Kısa süre önce lenf bezi alınan ve tedavisi süren, ancak tüm bu zorluklara rağmen kardeşleri ile ilgilenme sorumluluğunu üstlenen abla Neşe Erten, yatalak hale gelen ve kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan 47 yaşındaki kardeşi Salim Sakarya’nın derdine çare bulmak için çalmadık kapı bırakmadı. Kardeşinin fazla kiloları nedeniyle günlerdir hiç yataktan kaldırılamadığını ifade eden Erten, “Ben kanser hastasıyım. Sağ tarafımı, kolumu kullanamıyorum. Kardeşim 10 yıldır obez. Bu zamana kadar kendi ihtiyacını karşılayabiliyordu ama şimdi kendi özel ihtiyaçlarını da karşılayamıyor. Bir aydır aramadığım başvurmadığım kurum kalmadı. Şu an vücudu yaralar içinde. Biz şu an ne uyku uyuyabiliyoruz, ne nefes alabiliyoruz, ne yemek yiyebiliyoruz. O kadar kötü durumdayız. Tek talebimiz, bu engelli çocuğa yardım edilmesi, sağlığına kavuşturulması. Anneme ve diğer iki kardeşime ben bakabiliyorum ama 270 kiloluk kardeşimi kaldırıp yıkayamıyoruz. Tedavisini olsun yeniden evimize gelsin. Yatağa bağlı kaldı. Yatak yaraları çürümeye başlamıştı. Bize bile müdahale ettirmiyordu. Ne yapacağımızı şaşırmıştık. ‘Biz buna müdahale edemeyiz, bu yatalak değil, yerinden kalkabilir’ diyenler oldu” dedi.

İmdadına belediye yetişti 3
İmdadına belediye yetişti 3

“Kardeşim gözümüzün önünde ölmeyecek”

Ailesine bakacak kendinden başka kimsenin olmadığının altını çizen Erten, Büyükşehir Belediyesi’ne gözyaşları içinde teşekkür etti. Erten, “Çok mutluyum ben, bugünü yaşamak için gece-gündüz uyku uyumadım. Günlerdir neler yaşıyorduk. Annemi bırakamıyorum. Kendi çocuklarımla ilgilenemiyordum. Kendi tedavime gidemedim. Ben bir aydır çabalıyorum. Burada olduğunuz için çok mutluyum. Tedavi olacak, gözümüzün önünde ölmeyecek. Çok teşekkür ederim” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla