Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, yaptığı şikayetlerle, önceki Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün Şişli Vakfı’na tüm devir işlemlerini durdurdu.

Şişli Belediyesinde 500 milyon dolar değerindeki binaları İstanbul Şişli Vakfı’na 1 TL karşılığında devreden kararı mahkeme durdurdu. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, değeri 500 milyon doları bulan binaların peşine düştü. Vakfa devredilen binalar için dava açan İnönü, devir yapılan binaların listesini çıkardı. Ortaya inanılmaz bir tablo çıktı. Sembolik devri yapılan binalarla ilgili konuşan İnönü, “Bu devir bizim sosyal belediyecilik anlayışıyla bağdaşmıyor. 9 binanın Şişli halkına iadesi için mücadelemi sürdüreceğim” dedi.

“Halkın hakkını kimseye yedirmeyeceğim”

Şişli halkının hakkını kimseye yedirmeyeceğini belirten İnönü, “Okmeydanı, Esentepe, Maslak, Ayazağa gibi bölgelerde devirleri yapılan binalar tüm Şişli halkınındır. Bazı binalar kiraya verilmiş. Örneğin 2012 kayıtlarda satılmış görünen Okmeydanı’ndaki 5 katlı bina özel bir eğitim kurumuna kiraya verilmiş. Kolejin sahibi Kağıthane’de oturan eski bir öğretmen görünüyor. Yaptığımız incelemelerde binaların işletmesi, devirleri ve mevcut durumları sorunlu. İnanılmaz bir rant yaratılmış. Bu ranttan Şişli halkının yararlanması için mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Meclis üyeleri çoğunluğu eski belediye başkanında olduğu için mahkeme kararına rağmen, devri yeniden meclise getirip oy çokluğuyla geçirdiler” diye konuştu.

30 yıllığı 1 TL’ye tahsis edildi

Eski Başkan Mustafa Sarıgül’ün öncülüğünde kurulan İstanbul Şişli Vakfı’na belediyenin en değerli mülkleri 30 yıllığına 1 TL karşılığında tahsis edildi. Belediyeye ait olan gayrimenkullerin yaklaşık değerinin 500 milyon doları geçtiği belirten İnönü, “Bizim mücadelemiz daha iyi ve yaşanabilir bir Şişli yaratmak. Ben ve arkadaşlarım bu devrin hukuka uygun olmadığına karar vermesine rağmen Meclis’ten yine oy çokluğuyla geçirdiler. Bu hukuku hiçe saymaktır. Bu binaların tamamı Şişli halkınındır” dedi. Binaların kullanım haklarının İstanbul Şişli Vakfı’nın kurduğu Şişli Meslek Yüksek Okulu’na 30 yıllığına 1 TL karşılığında tahsis edilmesinin hukuka aykırı bir şekilde yapıldığını savunan İnönü, “Tüm Şişli’nin olan bu değerli binalarla ilgili mücadelem sürecek” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  ABDULLAH EFENDİ KONAĞI’NDA KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ..