İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi oybirliği ile Kurban Bayramı boyunca toplu ulaşım araçlarının yüzde 50 indirimli hizmet vermesine karar verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan Temmuz Ayı oturumunda iki ayrı yazılı önerge tartışıldı. Önerge ile toplu taşıma araçlarının Kurban Bayramı (1 – 4 Eylül 2017) boyunca yüzde 50, okulların açılacağı ilk günü (18 Eylül 2017) de ücretsiz olarak hizmet vermesine karar verildi.

Uygulamada, özel araç kullanımının azaltılarak trafiğin rahatlatılmasının hedefleniyor. Uygulamaya göre, 1-4 Eylül tarihleri arasındaki Kurban Bayramı boyunca İETT ve Özel Halk Otobüsleri, Otobüs AŞ, Metrobüs, Şehir Hatları Vapurları, Toplu Taşıma Entegre Özel Deniz Motorları, Metro, Tramvay, Hafif Metro ve Füniküler yüzde 50 indirimli hizmet verecek.

Eğitim yılının ilk günü ücretsiz

Diğer yandan ilk, orta ve liselerin açılacağı 18 Eylül Pazartesi günü de İBB Meclisi oybirliği ile 06.00-14.00 saatleri arasında toplu ulaşım araçlarının ücretsiz hizmet vermesini kararlaştırdı. Kararda, İstanbul’da 5 bin 771 okulda 2 milyon 689 bin 988 öğrenci, 142 bin 524 öğretmenin ders başı yapacağı belirtildi. Kararda, 16 bin servis aracının da trafiğe çıkacağı kaydedildi. Kararda, bu nedenle okulların açılacağı ilk günü vatandaşların özel araçlarıyla trafiğe ek yük getirmemesinin amaçlandığı ifade edildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Gurbetçi istedi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yerine getirdi