Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları için hazırlıklarını tamamladı. Olimpiyatlarda, 4 bin 2010 sporcu yarışacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, olimpiyatların 18 Temmuz’da başlayacağı belirtildi. Açıklamada, olimpiyatlara ev sahipliği yapacak Samsun’un, 21 spor branşında 120 ülkeden 4 bin 210’u sporcu olmak üzere 5 bin 966 kişilik kafileyi ağırlayacağı belirtildi. Açıklamada, dünyanın 12 gün boyunca Samsun’u konuşacağı ifade edildi. Açıklamada, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından da tanınan ve 4 yılda bir düzenlenen Deaflympics Oyunları için Samsun’un yoğun bir hazırlık dönemi geçirdiği vurgulandı.

Önemli çalışmalar yapıldı

Açıklamada, Samsun Büyükşehir Belediyesinin, estetik konusunda şehirde önemli çalışmalara imza attığı aktarıldı. Açıklamada, “Şehrin doğu, batı ve güneyindeki Devlet Karayolu kenarlarında bulunan konutları ile Kalkanca, Baruthane, Liman, Cedit, Karasamsun ve Kadifekale mahallelerinin sahile bakan kısımlarında yer alan meskenler, köprülü kavşaklar ve viyadükler, 6 olimpiyat rengine boyanarak estetik açıdan kent farklı ve güzel bir panoramik görünüme kavuşturuldu. Metruk ve kaçak binaları yıkarak çirkin görüntüleri ortadan kaldırdı. Büyükşehir belediyesi, boşalan alanları rekreasyonla ağaçlandırdı. Yol kenarları tabela çöplüğünden arındırıldı. Belediye, refüjleri yeşillendirdi, kavşakları peyzaj düzenlemeleriyle süsledi ve boş duvarları ise çiçeklendirdi” denildi.

Açıklamada, gelecek sporcu, teknik heyet ile turistlere Samsun’un tarihi, turistik ve kültürel güzelliklerini tanıtmak amacıyla Ayvacık Gölü, Kızılırmak Kuş Cenneti, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’nda yapılan turizm yatırımlarının tamamlandığı bildirildi. Açıklamada, kentte dünyanın en büyük üçüncü spor organizasyonunun düzenleneceği hatırlatıldı. Açıklamada, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt’un görüşlerine yer verilerek, “Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın talimatları ve yakın takibiyle Samsun’u 3 yıldır bu olimpiyata hazırladık. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyemiz, olimpiyatların alt ve üstyapı hazırlığına yönelik çalışmaları tamamladı. Bakanlığımız spor tesisleri yapımını büyük oranda bitirirken biz de bunların etrafındaki ulaşım yolları, peyzaj alanları, rekreasyon alanları gibi göze hoş görünmesini istediğimiz alanları düzenledik. Estetik ve modern kent görünümü için yapmamız gereken tüm çalışmaları ve yatırımlarımızı planladığımız takvim çerçevesinde bitirdik” denildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Şahin: "Lojistik Köy projesi kalkınma için örnek bir model"