İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül, Ankara’ya İzmir harekatı gerçekleştirdi. Başkanlar, kentin onay bekleyen projeleri için başkente gitti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin bakanlıklardan onay gerektiren yatırım ve projeleriyle ilgili Ankara’da önemli görüşmelerde bulundu. AK Parti Partisi İzmir İl Başkanı Aydın Şengül de Kocaoğlu’na başkentte eşlik etti. İkili ve yardımcıları, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu’nu makamlarında ziyaret etti. Toplantıda, başta Katı Atık Geri Dönüşüm ve Biyogaz Tesisi olmak üzere önemli konular masaya yatırıldı.

Kentin sorunlarına çözüm arandı

Toplantıya, Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman ile genel müdür yardımcıları ve daire başkanları da katıldı. Toplantıya, Mavişehir’e vapur iskelesi yapılması, mevcut iskelelerin revizyonu ve Bostanlı Balıkçı Barınağı’nın yolcu gemileri için bağlama yeri olarak kullanılması gibi önemli başlıkları içeren kıyı planlarının onaylanması konuşuldu. Ayrıca, Urla vapur seferlerinin başlayabilmesi için gerekli alan tahsisinin yapılması istendi. Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan 6 ilçedeki muhtelif arazilerin mezarlık yapılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesi ve İnciraltı’nın planlaması gibi başlıklar ele alındı.

Sorunların çözümü için talimat

Bakan Yardımcıları Birpınar ve Varank’ın bürokratlarına, sorunların çözümü konusunda pratik ve hızlı adımlar atılması talimatı verdiği teknik toplantının önemli bir ayağını da 1/100.000’lik İzmir-Manisa Bölgesi Çevre Düzeni Planı oluşturdu. Bakanlık ve Büyükşehirin karşılıklı itirazlarını uzlaşmayla ortadan kaldırmaya yönelik adımlar çerçevesinde, önümüzdeki hafta Ankara’dan bir heyetin İzmir’e gelerek mutabakat sağlanamayan maddeler için çözüm toplantıları gerçekleştirmesi kararlaştırıldı. Kocaoğlu ve Şengül, daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u ziyaret etti

İnceleyin:  İzmir, 'Wings For Life World Run' etkinliğine ev sahipliği yaptı

İki önemli ziyaret daha

İkili, Tarım ve Orman Bakanı Bakan Bekir Pakdemirli ile de görüştü. Görüşmeye Orman Müsteşarı Akif Özkaldı, Tarım Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç ve Bakan Danışmanı Özer Ataç da katıldı. Toplantıda Bayındır’da kurulması planlanan Tarımsal İhtisas Alanı, bazı tahsis talepleri ve Gördes Barajı masaya yatırıldı. Kocaoğlu ve Şengül, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne atanan Abdülkadir Uraloğlu’nu ziyaret de ederek, yeni görevinde başarılar diledi. Uraloğlu, son olarak İzmir’de Karayolları Bölge Müdürü olarak görev yapıyordu.

“Kazanan İzmir olacak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, davetine icabet ederek kendisiyle birlikte Ankara’ya gelen Şengül’e teşekkür etti. Kocaoğlu, “Oluşturduğumuz bu dialog ve işbirliği ortamının artarak devamını diliyorum. Sonunda kazanan İzmir olacak” dedi.

AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül ise, iktidar partisinin İzmir’deki temsilcisi olarak kentin sorunlarının çözümünde ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını söyledi. Şengül, “Sayın Başkan’a daveti için teşekkür ediyorum. Birlikte İzmir’in sorunlarının çözümünde önemli işler yapabileceğimizi düşünüyorum. Bizim için önce siyaset değil kentimiz ve ülkemiz geliyor. Bu konuda gerçekten samimiyiz” diye konuştu.

Facebook Yorumları