TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi kadın milletvekilleri, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’i ziyaret ederek, kırsalda yaşayan kadınlarla ilgili yapılan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun, Kırsal Alanda Kadın Alt Komisyonu Üyeleri, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan ve Aydın Milletvekili Deniz Depboylu’nun Başkan Mustafa Çelik’i ziyaretine Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Sevilay İlkentapar ve Kayseri İl Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan da katıldı.

“Saha çalışması için geldik”

Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Kayseri’ye saha çalışması için geldiklerini belirtti. Gözgeç, “Kırsal alandaki kadınların güçlendirilmesi ve desteklendirilmesi amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Tüm bakanlıkların kırsaldaki kadınlarla alakalı desteklerini, yapılan çalışmalarını ve çözüm önerilerini aldık. Hükümetimizin bu anlamda ciddi destekleri var. Ancak bu desteklerden kadınlarımızın haberdar olmaması ve uygulamada yaşanan aksaklıklar söz konusu. Komisyonumuz aksaklıkların neler olduğu ve nasıl çözülmesi gerektiği konusunda çalışıyor” dedi.

“Hepimiz aynı gemideyiz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, kadın erkek herkesin aynı gemide yer aldığını belirtti. Çelik, bu konuda ayrım yapılmasının yanlışlığını dile getirdi. Çelik, Kayseri’nin girişimciliğin başkenti olduğunu vurgulayarak bu özelliğin 6 bin yıl öncesine dayanan genlerden geldiğini ifade etti. Çelik, Kültepe’deki kazılarda hanım tüccarlara ait tabletlerin çıkarıldığını söyledi. Çelik, Büyükşehir Belediyesi’in kırsala yönelik yatırımlarını da anlattı. Çelik, “Bütünşehir Yasası’yla birlikte kırsaldaki hemşehrilerimizin ekonomik olarak cebine katkı sağlayacak projeler yapıyoruz. 53 adet tarım makinesi aldık ve hediye ettik. Yine soğuk süt zinciri projesinde 250 tane soğuk süt tankını aldık, çiftçilerimize hediye ettik. İki ayrı ilçemizde arı kovanı dağıttık. Pınarbaşı’nda bulunan arazimizle ilgili Şeker Fabrikası ile görüşerek buraya 2 bin 500 baş hayvanın yetiştirildiği tarımsal araştırma ve uygulama merkezi açılmasını sağladık. Her ilçemizin özelliği neyse ona göre katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

İnceleyin:  Büyükşehir Belediyesi, 1. Kayseri Kitap Fuarı düzenliyor
Facebook Yorumları