İzmir’in Bergama ilçesi ile Almanya’nın Böblingen şehirleri, kardeş kent ilişkilerinin 50’nci yıldönümü nedeniyle kutlama yaptı.

Bergama ile Böblingen şehirleri arasındaki kardeş kent ilişkilerinin 50’nci yılı kutlandı. Kutlama, Böblingen Kongre Merkezi Vürtemberg Salonu’nda yapıldı. Kutlamaya, Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama Belediye Başkan Yardımcısı Ümit Atlam, Kardeş Şehir Belediye Başkanı Wolfgang Lützner, Stutgart Başkonsolosu Seyhan Sucu ve kardeş kentlerden gelen konuklar katıldı.

“12 kardeş şehrimiz daha var”

Başkan Gönenç, 1967 yılında başlayan Bergama ile Böblingen arasındaki dostluk ilişkisinin Türkiye’deki en eski kardeş kent ilişkilerinden birisi olduğunu belirtti. Gönenç, “Bu kardeş kent ilişkisinin Bergama’ya çok katkısı var. Avrupa’nın farklı ülkelerinde 12 kardeş kentimiz daha var. Başarı ile ilişkilerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Üç yılda bir yinelenen Kardeş Şehir Olimpiyatları da bu dostluk ve kardeşliğin pekişmesinde çok önemli rol oynuyor” dedi.

Anı defterini imzaladılar

Lützner ise, Bergama ile aralarındaki kardeş kent ilişkisinin Almanya ve Türkiye arasındaki ilk kardeşlik ilişkisi olduğunu dile getirdi. Lützner, “Bu yıl 5’inci kez düzenlenecek olan Kardeş Şehir Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaktan ve konuklarımızı misafir etmekten büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Törenin sonunda her iki kentin belediye başkanı günün anısına açılan anı defterini imzaladıktan sonra 50’nci yıl anısına ilişkin hediye takdiminde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  "Uzaklarda Arama Kampanyası" ile hedef 1,5 milyon turist