İzmir’in Bergama Belediyesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, eski adı Pergama olan Beyarmudu Belediyesi arasında “kardeşlik protokolü” imzalandı.

İzmir’in Bergama ilçesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin eski adı Pergama olan Beyarmudu arasında “kardeşlik protokolü” törenle imzalandı. Tören, Bergama Belediyesi Haluk Elbe Toplantı Salonu’nda yapıldı. Törene, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip’in yanı sıra her iki belediyenin bazı meclis üyeleri ve birim amirleri katıldı.

“Tarihsel ortaklık bulunuyor”

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç iki şehir arasında tarihsel ortaklık bulunduğuna dikkat çekti. Gönenç, “Bu ortaklık yıllar önce Bergamalı bir hemşerimizin Kıbrıs’a gidip yerleşmesi ile başlamış. Bugün burada konuğumuz olan belediye başkanımızın kimliğinde doğum yeri Pergama yazmaktadır. Bundan sonra aramızdaki bu tarihsel ilişkinin Beyarmudu ve Bergama’da yaşayan vatandaşlarımızın, gençlerimizin, öğrencilerimizin arasında da dostluğa ve kardeşliğe dönüşmesi için elimizden geleni yapacağız. Kültürel etkinliklerimizi ortaklaştıracağız” dedi.

“1970’li yıllara kadar Pergama”

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ise yıllar önce 1800’lerde Bergama’dan gelen Köşe Hasan adlı kişinin ilk yerleşimi gerçekleştirmesi ile Pergama adını aldıklarını hatırlattı. Edip, “1970’li yıllara kadar bu ismi taşımış ancak daha sonra Kıbrıs’taki birçok Türk köyünün adı değişirken burası da Beyarmudu olarak değiştirilmiştir. Halk arasındaki ismi halen Pergama’dır. Vatandaşlarımız arasında araştırma yapsak eski adının verilmesini isterler diye düşünüyorum. Bizim gönüllerimizin yıllar öncesinden kardeş olarak bağlandığını görüyorum. Bu açıdan çok anlamlı bir kardeşliğe imza atıyoruz” diye konuştu.

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip
Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bergama Belediyesi Bir Ayda 11 Ton Camı Geri Dönüşüme Kazandırdı