Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu Belediyesi, tarihi sokak ve yerleşim alanlarını iyileştirme projesi kapsamında restorasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Dulkadiroğlu Belediyesi, tarihi sokak ve yerleşim alanlarını canlandırmak için iyileştirme projelerini sürdürüyor. Kahramanmaraş Milletvekilleri Veysi Kaynak, İmran Kılıç, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Özdemir, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, çalışmaları yerinde inceledi. Heyet, yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, tarihi sokak iyileştirme projesinin ilk etap çalışmasının başladığını ve başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

“17 konağı hizmete sunacağız”

Okay, Bahtiyar yokuşunda bulunan 17 konağın restorasyonunu tamamlayarak hizmete sunacaklarını aktardı. Okay, bu noktada turizmin canlanacağını ve Kahramanmaraş’ın bu alanda büyük bir kazanım elde edeceğini belirtti. İyileştirme çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ifade eden Başkan Okay, “Tarihi sokak iyileştirme projemize yaklaşık bir ay önce başlamış bulunmaktayız. Bu bölgedeki 17 tescilli konak ile ilgili çalışma yaptık. Bu projeler neticesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduk. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan temin etmiş olduğumuz kaynakları kendi şirketimiz aracılığıyla değerlendirerek tarihi sokak iyileştirme projemize başladık” dedi.

“Proje Kahramanmaraş’ta bir ilk”

Okay, bu sokakları eski tarihi siluetine kazandırmayı hedeflediklerini de vurguladı. Okay, “Akabinde bu alanlar turizmin hizmetine sunulmuş ve şehrimizin bu alandaki önemli bir eksiğinin giderilmiş olacağını düşünüyoruz. Tescilli binalarımızın Dulkadiroğlu’muzun en önemli zenginliği olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Tarihi sokak iyileştirme projesinin yanı sıra tescilli konaklarımızı tek tek satın alıp yine şehrimizin tarihi dokusuna kazandırıyoruz. Tarihi sokak iyileştirme projemiz, Kahramanmaraş’ımızda bir ilk. Bu nedenle turizm noktasında çok büyük beklentimiz var. İnşallah bu konuda muvaffak olacağız” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Trabzon’u dünya kenti haline getiriyoruz