Çorum’un Kargı Belediyesi, Güneş Enerji Santrali (GES) kuracak. Belediye, ürettiği elektriği satarak belediyeye gelir sağlayacak.

Kargı Belediyesi GES projesini yakın zamanda hayata geçirmeyi planlıyor. Bu proje ile kendisine ait bir araziye kuracağı güneş panelleri vasıtasıyla elektrik üretecek olan Kargı Belediyesi ürettiği elektriği ise satacak. Böylece ilçenin elektrik yükünün belli bir bölümünü sırtlamış olacak.

Uzun süredir proje hazırlık aşaması devam eden Güneş Enerji Santrali (GES) projesinde sona yaklaşıldı. Geçtiğimiz günlerde toplanan Belediye Meclisi’nde gündeme gelen projenin gerçekleştirilmesi için Başkan Zeki Şen meclisinden yetki istedi. Belediye Meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul ettiği proje için İller Bankası’ndan kredi kullanılacak.

“Çağ, enerji çağı”

Proje ile ilgili açıklamada bulunan Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen, çağın artık enerji çağı olduğunu belirterek, “Dünyada gelişmiş ülkeler artık tüm yatırımlarını enerji sektörüne yapıyor. Çünkü artık tüm iş ve işlemler makine ile yapılıyor. Bu da enerji tüketimi demektir. Biz de Kargı Belediyesi olarak çağın bu gerekliliğine ayak uydurmak adına Güneş Enerji Santrali projesi için çalışmalara başladık. Belediye meclisimizden konuyla ilgili yetki aldık. Ardından hazırladığımız projemizi TEDAŞ’a sunduk, TEDAŞ projemiz onaylandı. Bütün bunlar elektrik enerjisini üretmek içindi. Ardından ürettiğimiz bu elektriği satmak için çalışmalara başladık. YEDAŞ ile satış sözleşmesi imzaladık. Böylelikle ürettiğimiz elektrik enerjisini YEDAŞ’a satarak belediye bütçemize gelir sağlayacağız. Kargı Belediyesi artık sadece hizmet değil, elektrikte üretecek” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  ELAZIĞ BELEDİYESİ ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİYOR