Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, bir fabrika sahasını ziyaret edip usulsüz yapıldığını ileri sürdüğü çalışmayı cep telefonuyla görüntüleyip sosyal medya hesabında deşifre etti.

Karabük’te, Türkiye’nin önde gelen 5 çelik üreticisi tarafından baca tozundaki çinko metalini tekrar kazanmak üzere tesis kuruldu. Yılda 200 bin tona yakın baca tozundan 50 bin ton civarı çinko oksit elde etme kapasitesine sahip bir tesis, yaklaşık 6 yıldır Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteriyor. Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, söz konusu fabrika sahasında zehirli atıkların usulsüz yöntemlerle nakledildiğini iddia etti. Vergili, bu durumun insan sağlığını tehdit ettiğini ileri sürdü.

“Çalışma koşullarını takipçileriyle paylaştı”

Başkan Vergili, fabrika sahasını ziyaret edip usulsüz yapıldığını ileri sürdüğü çalışmayı cep telefonuyla görüntüleyip sosyal medya hesabında canlı yayın yaptı. Vergili, fabrikanın çalışma koşullarını takipçileriyle paylaştı. Başkan Vergili, “Öncelikle Karabük Valisi Kemal Çeber Bey’i, Karabük savcılarını, Çevre ve Şehirclik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan Bey’i göreve davet ediyorum. Bu yapılan işlem tamamen usulsüz ve insan haklarını ihlal eden bir işlemdir. Sayın Bakan Yardımcımız Mehmet Ceylan Bey, çekmiş olduğumuz videoyu izlesin. Fabrikanın hangi kriterlere uygun olup olmadığını değerlendirildikten sonra bu fabrikayı kapatılıp kapatılmayacağına karar verilsin. Karabüklülere de düşüncelerini bildirmelerini dilerim” dedi.

“Fabrikanın kapatılmasını talep ediyoruz”

Vergili, “Şu anda bu zehirli atık malzemeleri, açık kasa vasıtalara yükleyerek sevkiyatlarını yapmaktadırlar. Bu sevkiyatların ise şu anda nereye gittiği belirsizdir. Şu anda hiçbir norm ve kriterlere uygun olmayan bir yükleme ve çalışma esasları içinde işlerine devam etmektedirler. Ayrıca Organize Sanayi Bölgelerinin bu sahalarında açık işlem ayrışma ve öğütme yapma işlemleri de yapılmaktadır. Bunları da dikkate almalarında fayda vardır. Bir an evvel bu fabrikaların kapatılmasını kendilerinden talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  AK Partili Dursun Baş, başkanlıktan istifa etti