Ana SayfaÇevreAtık YönetimiGüzelyalı-Dardanos Atıksu Arıtma Sistemi Türkiye'de bir ilk

Güzelyalı-Dardanos Atıksu Arıtma Sistemi Türkiye’de bir ilk

Çanakkale Belediyesinin hem çevreci hem de Türkiye’de bir ilk olan yatırımlarından Güzelyalı-Dardanos Atıksu Arıtma Tesisi tamamlanarak, işletmeye alındı.

Güzelyalı Dardanos Atıksu Arıtma Sistemi Türkiyede bir ilk ozelkalem.com .tr
Güzelyalı Dardanos Atıksu Arıtma Sistemi Türkiyede bir ilk ozelkalem.com .tr

Güzelyalı, Dardanos bölgesinin atıksularını arıtacak olan tesisin Sabit Film Entegreli Aktif Çamur Sistemiyle çalışması, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Diğer kentsel atıksu arıtma tesislerindeki prosesten daha fazla biyokütle içeren, biyolojik arıtmanın daha verimli ve hızlı olmasını sağlayan biyomedyalar yer alıyor. Tesis, çalışma prensibinin yanı sıra, fiziki görünümünün bitki serasını andırması da estetik yönü ile de turizm açısından fayda sağladı.   Nisan ayında işletmeye geçen tesiste, su arıtma çalışmaları da başladı.

Güzelyalı-Dardanos Atıksu Arıtma Sistemi Türkiyede bir ilk ozelkalem.com .tr jpg
Güzelyalı Dardanos Atıksu Arıtma Sistemi Türkiyede bir ilk ozelkalem.com .tr jpg

Atalık tohumlarla buğday ve çeşitli sebzeler de yetiştiriliyor

Ayrıca Çanakkale Belediyesi, çevreci yatırımlarını üretimle de zenginleştiriyor. Güzelyalı Dardanos Atıksu Arıtma Tesisinin yeşille bütünleşen yapısının yanı sıra, 2014 yılından beri kent merkezinin atık su arıtma ihtiyacını karşılıyor. Çevreci ve enerji dostu çalışma prensibi ile ülkenin sayılı yatırımlarından biri olan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin bahçesinde yerel tohumlarımızın yeşerdiği bir alan oluştu. Arıtmadan çıkan çamur Solar Çamur Kurutma Tesisinde güneşle kuruyor., Tesisin tüm enerji ihtiyacı Güneş Enerji Santralinden sağlanıyor. Çanakkale Belediyesinin çevreci yatırımlarından olan bu tesisin bahçesinde, yine Belediyemizin yerel ve atalık tohumları geliştirilerek gelecek nesillere aktarılmak üzere yerli buğday çeşitleriyle, türlü bitki ve sebzeler yetiştiriliyor.

Öte yandan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da hem işletmeye geçen Güzelyalı Dardanos Atıksu Arıtma Tesisini inceleyerek teknik ekipten çalışma sistemine ilişkin bilgiler aldı hem de kent merkezindeki arıtma tesisinin bahçe alanındaki üretimleri yerinde inceledi.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla