Kasımpaşa – Hasköy Tüneli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile bakanların katıldığı törenle hizmete açıldı.

Kasımpaşa – Hasköy Tüneli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hedefin 2020’ye girerken tünellerde 68 kilometre, metroda ise 355 kilometreye ulaşmak olduğunu belirtti. Erdoğan, ”Daha sonrası içinde 127 kilometre yeni tünel 650 kilometre de yeni raylı sistem hedefimiz var. İstanbul’u dünyanın en yaygın ulaşım ağıyla donatmış olacağız. Tek İstanbul sevdalısı biz değiliz, sanatçılar en güzel eserlerini İstanbul için vermiştir. Kaderimin Kasımpaşa’da ve İstanbul’da yazılmış olmasından dolayı bahtiyarım. Belediye başkanı olarak bizi seçtiğiniz günden itibaren milletimize hizmet ettik” dedi.

Erdoğan, “Kasımpaşa – Hasköy Tüneli hayırlı olsun. İstanbul’a kazandırılan bu eser için Başbakan Binali Yıldırım’a, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’a ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Trafikte rahatlama sağlayacak”

Başbakan Binali Yıldırım ise açılışı gerçekleştirilen tünellerin bölge trafiğinde rahatlama sağlayacağını vurguladı. Yıldırım, “Bu tünellerin hizmete girmesiyle Şişhane’den gelen trafik Aynalıkavak üzerinden geçmeyecek doğrudan bu tüneller vasıtasıyla 1. Çevreyolu ve 2. Çevreyolu’na katılmış olacak. Bugün günlük 4 bin olan trafik miktarı on kat artacak. İstanbul’un bu bölgedeki trafiğine önemli rahatlama sağlayacaktır. Değerli İstanbullular bizim siyasetimiz hizmet siyasetidir, eser siyasetidir” diye konuştu.İstanbul’da raylı sistem yatırımlarının sürdüğünü hatırlatan Yıldırım, “Bugün İstanbul’da raylı sistem uzunluğu 260 kilometreyi buldu. Bunların bir çoğu son 15 yılda yapıldı. 2023’de inşallah güzel İstanbulumuza bin kilometrenin üzerinde raylı sistem kazandırmış olacağız. Sadece metro yol tünel değil dünyanın en büyük havalimanını da İstanbul’da yapıyoruz. İnşallah bu havalimanının ilk bölümünün açılışını da bu yıl sonu gerçekleştireceğiz. Tamamı bittiğinde 150 milyon yolcu kapasitesine sahip dünyanın en büyük havalimanı olacak” şeklinde konuştu.

İnceleyin:  İstanbul'un en 'havalı' balkon ve pencereleri yarışacak

“Hükümetimize minnettarız”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise, İstanbul’un tarihi günlerinden biri yaşadığını ifade etti. Uysal, İstanbul’un yeni bir tünel daha kazandığını ve mesafelerin kısaldığını söyledi. Uysal, hükümetin ve İBB’nin yatırımlarıyla İstanbul’un birbirinden değerli eserler kazandığını vurguladı. Uysal, “Son 15 yılda İstanbul’da büyük bir değişim ve gelişim yaşandı. İstanbul, Ak Parti iktidarı döneminde çok büyük hizmetlere kavuştu. Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Yeni metro hatları, tünel yollar, kavşaklar… Büyük ölçekli dev yatırımlarla şehrimizin değerine değer katan hükümetimize minnettarız” ifadelerini kullandı.

İstanbul’a kazandırılan büyük hizmetlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’a olan aşkının ve sevdasının önemine dikkat çeken Başkan Uysal, “Sayın Cumhurbaşkanım, bu şehre kattığınız tüm değerler adına size ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Uysal, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Büyükşehir olarak ulaşımı kolaylaştırmak, erişim kapasitesini geliştirmek hedefiyle, İstanbul’a yeni kavşak ve yollar yaptık, kilometrelerce yeni yol kazandırdık. Hizmete sunulan tünel yollar İstanbul trafiğine çok olumlu katkı yaptı. Adeta can simidi oldu. Piyalepaşa- Dolmabahçe Tünelleri ve Sarıyer-Çayırbaşı Tünelleri daha önce hizmete girmişti. Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ile bir saatlik mesafe beş dakikaya indi. Dolmabahçe-Levazım, Libadiye-Çamlıca ve  Alibeyköy-Küçükköy tünel inşaatlarımız da devam etmekte”dedi.

Kasımpaşa – Hasköy Tüneli ile birlikte başta Taksim bağlantısı olmak üzere, bölgeden 1. Çevre Yoluna gidecek ve gelecek araçların ulaşım süreleri kısalacak. Tünelin Haliç ile Galata Bölgesindeki turizme sosyo-ekonomik açıdan büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Facebook Yorumları