Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi kuruldu. Merkezde, tüm atıklar geri dönüşüm faaliyetleri çerçevesinde değerlendirilecek.

Karadeniz Ereğli Belediyesi Temizlik işleri Müdürlüğünce, 1’inci Sınıf Atık Getirme Merkezi kuruldu. Merkez, belediyenin yeni şantiyesinin de bulunduğu Belen Sanayi Sitesi girişindeki bin 500 metrekarelik alanda oluşturuldu. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, merkezde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

“Ham madde olarak kullanılacak”

Uysal, Atık Getirme Merkezi’nde atık piller, bitkisel atık yağlar, atık elektrikli ve elektronik eşyalar, ömrünü tamamlamış lastikler, ambalaj atıkları, hacimli atıklar, flüoresan lambalar ve diğer civa içeren atıklar, atık ilaçlar ve evlerden kaynaklanan tehlikeli atıkların toplanacağını vurguladı. Uysal, geri dönüşüm faaliyetleri kapsamında yeniden değerlendirilerek değişik sektörlerde ham madde olarak kullanılacağını söyledi.

“Büyük önem taşıyor”

Uysal, belediyenin bu çalışma ile doğal kaynaklarının korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesini amaçladığına dikkat çekti. Başkan Uysal, “Bu bakımdan söz konusu atıkların kaynağından ayrı toplanması ve Atık Getirme Merkezi’ne getirilmesi büyük önem taşıyor. Tesisimiz önümüzdeki günlerde devreye alınacak. Vatandaşlarımız söz konusu atıkları tesisimize ulaştırabilir ya da, ‘ALO ATIK (0372) 33 15 53’ numaralı hattımıza ulaşarak atıkların ilgili müdürlük tarafından alınmasını sağlayabilir” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Ormanya'ya haftada bir mola