Bu yıl da Kocaeli’nin plajlarında 6 Mavi Bayrak dalgalanacak 4
Bu yıl da Kocaeli’nin plajlarında 6 Mavi Bayrak dalgalanacak 4

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın belirttiği 33 kriteri koruyan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 6 plajında Mavi Bayrak, bu yıl da dalgalanmaya devam edecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 8 yıllık başarısını bu yıl da sürdürdü. Merkezi Hollanda’nın Kopenhag kentinde bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı, 2020 yılı değerlendirmesini tamamladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi belirtilen 33 kriteri koruyarak 486 plaj arasından 6 Mavi Bayrak ile yerini korudu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin ‘Mavi Bayrak’lı plajlarda dünya sıralamasında üçüncülüğe yükselmesine önemli katkıda bulunmuş oldu. Büyükşehir’in 6 plajında Mavi Bayrak dalgalanmaya bu yıl da devam edecek.

Bu yıl da Kocaeli’nin plajlarında 6 Mavi Bayrak dalgalanacak

İlk Mavi Bayrak 2012 yılında

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’nin temizlenmesi için yaptığı çalışmaların meyvesini alıyor. Çevre yatırımları kapsamında İzmit Körfezi’nin çevresini İleri Biyolojik Arıtma tesisleri ile donatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, atık suları arıtıyor. İzmit Körfezine atık suların akmasını engelleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ödül olarak 2012 yılında Karamürsel Altınkemer Plajı’na ilk mavi bayrağını aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu başarısı her geçen yıl artarak devam etti.

Başarı devam etti

2013 yılında ikinci mavi bayrağını da Kandıra Cebeci Halk Plajı ile alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında üçüncü Mavi Bayrağını Kerpe Plajı, 2017 yılında dördüncü Mavi Bayrağını Bağırganlı Halk Plajı, 2018 Yılında beşinci Mavi Bayrağını Kumcağız Halk Plajı ile aldı. 2019 yılında ise Kandıra Miço Koyu Kadınlar Plajı Mavi Bayrak aldı ve Kocaeli’nde mavi bayraklı plajların sayısı 6’ya yükseldi.

Bu yıl da Kocaeli’nin plajlarında 6 Mavi Bayrak dalgalanacak 2
Bu yıl da Kocaeli’nin plajlarında 6 Mavi Bayrak dalgalanacak 2

Çevre salgından zarar görmedi

Türkiye’nin elde ettiği başarının önemine dikkat çeken Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Rıza Epikmen, Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde olumsuz etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğine dikkat çekerek, buna karşın ‘doğal çevre’nin olumlu etkilenen nadir alanlardan biri olduğunu söyledi. Epikmen, “Çevrenin ve halk sağlığının korunmasına yönelik kriterleri barındıran, dünyada halk nezdinde en çok bilinen ve güvenilen Mavi Bayrak eko-etiketi bu anlamda önemli rol üstlenecek. Çevre, sağlık ve hijyen koşullarının en üst seviyede tutulduğu bu dönem içerisinde Mavi Bayraklı plajlarda deniz suyunun mikrobiyolojik olarak kontrol edilmesi, plaj ve donanımlarının temizliği, can güvenliği ve çevre yönetimine dair pek çok kriteri barındırması, tüm bu kriterlerin denetim altında tutulması, uluslararası turizm camiası için önemli güvence alanları olacaktır. Üstelik Covid-19 sürecinde yetkili kurumlarca öngörülen halk sağlığına yönelik ilave bir takım kriterler de uygulanacaktır” diye konuştu.

İnceleyin:  Kocaeli'ye 1 yılda 16 yapı kazandırıldı
Bu yıl da Kocaeli’nin plajlarında 6 Mavi Bayrak dalgalanacak 5
Bu yıl da Kocaeli’nin plajlarında 6 Mavi Bayrak dalgalanacak 5

Mavi bayraklar için önemli kriterler

Mavi Bayrak almanın yanı sıra Mavi Bayrakları korumak da önem arz ediyor. Bu kapsamda Mavi Bayraklı plajlar önemli kriterlere sahip. Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapılıyor. Ayrıca, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulunuyor. Sahillerde su sporları ile yüzme alanı ayrılarak, acil durum planı, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanıyor. Plajlar 33 kriter esas alınarak “Mavi Bayrak” veriliyor.

 

Facebook Yorumları