Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, yapımı devam eden 2 adet atık su arıtma tesisinin tamamlanmasıyla, 60 milyon avroluk yatırım kazandırılacağını söyledi.

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde kentte önemli bir proje hayat buluyor. Avrupa Birliğinin hibe desteği sağladığı projeyle iki adet atık su arıtma tesisinin yapım çalışmaları devam ediyor. Instrument Of Pre Accession Asistance (IPA) Projesi kapsamında devam eden çalışmalarla Artuklu, Kızıltepe, Yeşilli, Yalım ve Kabala Mahallelerinin kanalizasyon sorunu tarih olacak. Proje kapsamında Yeşilli ve Kızıltepe ilçelerinde olmak üzere 2 adet atık su arıtma tesisi yapımı sürüyor. Yaklaşık 60 milyon avro maliyet ile bitirilecek olan tesisler 2017 yılında hizmet vermeye başlayacak. Projeyle kentin kanayan yaralarından birisi de son bulmuş olacak.

“Bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz”

mustafa-yaman

Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, kentin sorunlarını çözümü için tüm imkanları seferber ettiklerini belirtti. Yaman, kentte kanalizasyon akıntıları konusunda sıkıntılar olduğunu anlattı. Yaman, “İlimiz sürekli gelişen ve değişen bir şehirdir. Turizmin de kalbinin attığı şehrimizin en güzel noktalara gelmesi adına yoğun bir tempo harcıyoruz. İlimizin maalesef kanalizasyon akıntıları konusunda sorunları vardı. Bu konuda atık su arıtma tesisinin olmaması çevresel problemler yaşamamıza neden oluyordu. Bu sorunun çözümü için elimizi taşın altına koyduk. Arıtma tesislerinin yapımı için projelerimizi yazdık. Bu konuda kentimizin kaynaklarının da akılcı kullanılması adına Avrupa Birliği hibe programlarına başvurduk” dedi.

“Mardin’e büyük yatırım”

Vali Yaman, projenin kabul olmasının akabinde hemen çalışmalara başlandığına dikkat çekti. Yaman, “Projemiz kabul olmasıyla hemen çalışmalara başladık. İPA Projesi kapsamında yaklaşık 60 milyon Euro’luk bir yatırım kentimize kazandırılmış olacak. Projeyle Artuklu Kızıltepe, Yeşilli, Kabala ve Yalım Mahallelerinin kanalizasyon suları atık su arıtma tesisimizle temizlenecek. Tesislerimiz Yeşilli ve Kızıltepe de olacak” şeklinde konuştu

İnceleyin:  Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy: Her şey Erzincan için

“Kanalizasyon sorunu konuşulmayacak”

Mardin’de kanalizasyon sorunun bir daha konuşulmayacağına vurgu yapan Yaman, “Kanalizasyon sorunu ilimize yakışmayan bir sıkıntıydı. Yaşadığımız çağda böyle bir sorunun kentimizde olmaması önemli bir konuydu. 2017 yılı içinde hizmet vermeye başlayacak çalışma ilimizin bu sorununun bir daha konuşulmamasına vesile olacak” diye konuştu.

000066
Facebook Yorumları