Mimar Sinan, her yıl Muharrem ayının 10’uncu gününde fakir ve fukaraya aşure dağıtılmasını vasiyet etmişti. Vasiyet, bu yıl da yerine getirildi.

Mimar Sinan her yıl Muharrem ayının 10. gününde Süleymaniye Camisi yanındaki evinde aşure pişirilerek, fakir fukaraya dağıtılması yönünde vasiyette bulunmuştu. Vasiyet bu yıl da yerine getirildi. İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın da katıldığı aşure dağıtımı öncesinde dua okundu. Mimar Sinan Vakfiyesi tarafından organize edilen ve 5 bin kişi için hazırlanan aşure dağıtımı öncesinde, Süleymaniye Camisinde öğlen namazını kılındı.

Öğlen namazının ardından yürüyerek türbeye gelen Vali Şahin ve Başkan Uysal, burada Mimar Sinan Vakfiyesi hocalarının okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetini dinledi. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından da İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz da dua etti. Anma programının ardından türbe önünde hazırlanan çadırlarda, 5 bin kişilik aşure dağıtıldı.

Mimar Sinan’ın vasiyeti

Mimar Sinan’ın vasiyeti şöyle: “Her sene vakfın gelirinden 300 akçe ayrılarak Muharrem ayının onuncu gününde vakfın Süleymaniye imareti yakınındaki büyük evinde çeşitli yemekler hazırlanarak fukaraya dağıtılması. Yemekten sonra Kur’an-ı Kerim’den cüzler okuyan üç kişi toplanarak hatmi şerif duası okunarak sevabının vakfa bağışlanması. 60 akçenin de dua edenlerle mecliste bulunan fakirlere sadaka olarak dağıtılması.”

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İşitme engelli bireylerle iletişim ücretsiz 'işaret dili' kursuyla güçlenecek