Ana SayfaUlaşımNarlıdere Metrosu ışığı gördü

Narlıdere Metrosu ışığı gördü

İzmir Büyükşehir Belediyesince yapımı süren Narlıdere Metrosu ilk ışığı gördü. Fahrettin Altay ile Balçova Ata Caddesi Kavşağı arasındaki iki ayrı tünel birleşti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Haziran ayında temeli atılan Narlıdere Metrosu için yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Çalışmalarda, Fahrettin Altay ile Balçova Ata Caddesi Kavşağı arasındaki iki ayrı tünel birleşti. Tünellerin birleşmesi nedeniyle mini bir tören düzenlendi. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı. Kocaoğlu, 1 milyar 27 milyon TL’ye ihale edilen Fahrettin Altay-Narlıdere metrosunun şantiyesine inerek iki ayrı tünelin birleşmesine tanıklık etti. Yerin 30 metre altında devam eden çalışmalar kapsamında toplam 210 metrelik iki tünel arasındaki son duvarın yıkımı Başkan Kocaoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Tünellerin birleşmesinin ardından Başkan Kocaoğlu tüm çalışanlara teşekkür etti. Kocaoğlu, inşaatın aynı tempoda ve kazasız belasız sürdürülmesi yönündeki temennilerini dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesince yapımı süren Narlıdere Metrosu ilk ışığı gördü. Sürdürülen çalışmalar çerçevesinde  iki ayrı tünel birleşti.

Tünel uzunluğu 570 metreye ulaştı

Projenin genel durumu hakkında da bilgi alan Başkan Aziz Kocaoğlu, 6 ayrı şaftta çalışmaların devam ettiğini belirtti. Kocaoğlu, açılan tünel uzunluğunun ise 570 metreye ulaştığını söyledi. Raylı sistem inşaatlarının İzmir gibi tarihi kentlerde büyük zorluklar içerdiğini dile getiren Kocaoğlu, “Raylı sistemler arttığı ve geliştiği müddetçe, İzmir’in yaşam kalitesi de artacaktır. 11 kilometre olarak devraldığımız raylı sistem hattımız bugün 179 kilometreye ulaştı. Buna 52 kilometrelik Aliağa-Bergama, 13,5 kilometrelik Buca ve Bornova Merkez hatları da eklenecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kentin ihtiyaçları doğrultusunda, aklın ve bilimin rehberliğinde, çevreye, altyapıya yönelik çalışmalarla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

6 istasyonda kazı başladı

42 ay olarak planlanan yapım sürecinin sonunda Narlıdere metro hattı, Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastane, Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF), Narlıdere, Siteler ve Kaymakamlık olmak üzere 7 istasyondan oluşacak. Bu 7 istasyondan 6’sında birden kazı çalışmaları başladı.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler