Ana SayfaGündemNergis projesi çiçek açmaya başladı

Nergis projesi çiçek açmaya başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından “Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında üreticilere dağıtılan nergis soğanlarının çiçek açmasıyla birlikte hasat da başladı.

MERSİN – Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen “Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında üreticilere dağıtılan soğanların çiçeğini açmasıyla birlikte hasat edilmeye başlandı.

Proje kapsamında toplam 146 üreticiye 250 bin 400 adet çiçek soğanı dağıtan Büyükşehir Belediyesi, ağırlıklı olarak kadın üreticilere ek gelir sağlamaya ve alternatif tarım faaliyetleri kazandırmaya devam ediyor. Mis gibi kokusuyla satın alanların yüzlerini güldüren nergis çiçeği, bereketi sayesinde de üreticilerin umudu oluyor.

Nergis soğanı temin etmeye devam ediyor

Büyükşehir Belediyesi, proje ile nergis üretmek için talepte bulunan üreticilere soğan temin etmeye devam ediyor. Büyükşehir, mevcut tarımsal yelpazeyi zenginleştirecek alternatif ürün faaliyetleri oluşturmak istiyor. Bu kapsamda Tarsus ilçesi Kızılçukur Mahallesi’nde 63 üreticiye 50 bin 400 adet, Erdemli ilçesi Hüsametli ve Arslanlı mahallelerinde 23 üreticiye 50 bin adet, Toroslar ilçesi Doruklu, Dalakderesi, Çamlıdere ve Tarsus ilçesi Böğrüeğri mahallelerinde talepte bulunan 60 üreticiye ise toplam 150 bin adet katmerli, kokulu, arpa çeşidi çiçek soğanı dağıtıldı. Taşlık veya kullanılmayan parçalı arazilerin tarıma kazandırılması da sağlandı.

Üreticilerin gelir kaynakları artıyor

Dağıtımı gerçekleşen soğanların her yıl yavru soğan vererek çoğalması ile üreticilerin hem gelir kaynakları artıyor hem de kullanmadıkları tarım dışı arazileri değerleniyor. Mersin genelinde yapılan duyurularla üreticilerin nergis çiçeği yetiştirme konusunda talepleri giderek artıyor. Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında da projeli mahallelerdeki üreticilere soğan dağıtmaya devam edecek.

“Bizim için bir kazanç kapısı oldu”

Projeye dahil olarak ev ekonomisine katkı sunan Ayşe Yegen, “Büyükşehir Belediyesi’nin projesine dahil olduk. Bizim için bir kazanç kapısı oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e teşekkürlerimizi sunar, projelerin devamını bekleriz” dedi.

mersin 1

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler