Ana SayfaGündemOdunpazarı Gazetecilik Sohbetlerinde Medya ve Kadın Konuştu

Odunpazarı Gazetecilik Sohbetlerinde Medya ve Kadın Konuştu

Odunpazarı Gazetecilik sohbetlerinde medya ve kadın konuştu. Odunpazarı Belediyesi, Tayfun Talipoğlu Daktilo Galerisinde gerçekleştirdiği Meslek Olarak Gazetecilik Söyleşilerine devam ediyor. Gazetecilik sohbetlerinin üçüncü konuğu Eskişehir’in başarılı gazetecilerinden Meltem Karakaş oldu. ‘Medya ve Kadın’ konusunun tartışıldığı söyleşiye çok sayıda vatandaş katıldı.

“Kadın Magazin Malzemesi Ediliyor”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde kadın konusunun konuşulmasının çok önemli olduğunu söyleyen Karakaş, kadınların haber metinlerinde, gazetelerde, televizyonlarda ve magazinde nasıl yer aldığının konuşulması gerektiğini belirtti. Tüm bunların kadının medya sektöründe nasıl yer aldığını gözler önüne serdiğini ifade eden Karakaş, kadına yönelik şiddet ya da cinsel istismar haberlerinde mutlaka magazinsel boyutlar olduğunu dile getirdi. “Haberlerde kadının evli olup olmadığı, ne giydiği, o saatte neden orda olduğu gibi işin magazinsel boyutu hatta maalesef bel altı boyutu bile yer alıyor. Bu da gazetecilerin kendisini güncelleyememesinden kaynaklı” diyen Karakaş, gazetecilerin yaşına ve mesleki tecrübesine bakmadan kendini güncellemesi gerektiğinin altını çizdi. Gazetecilerin toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili haber yazım diline çok dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Karakaş, “Haber metni içindeki çok ufak ayrıntılar, nüanslar aslında kadının toplum önünde yargılanmasına neden oluyor. Gazeteciler kadınları;  ‘dehşet ölüm’, ‘sevgili dehşeti’ gibi iddialı ve can yakıcı başlıklar atmamalı. Gazetemi 3 tane daha sattırırım daha çok tık alırım düşüncesiyle reyting ve satış rakamlarına kurban ediyorlar. Bu tarz haberlerin olayın magazinsel boyutundan uzak durup, kadınların sadece kadın olduklarını unutulmadan yazılması gerekiyor” dedi.

“Biz Haberciyiz”

Örnekler üzerinden haberleri de değerlendiren Karakaş, gazetecilerin hakim,savcı olmadığını ve kadınları yargılayamayacağını vurguladı. Karakaş “Biz gazeteciyiz, biz haber vermek zorundayız. Haberi doğru şekilde, etik değerlere ve sorumlu yayıncılık ilkelerine uygun bir biçimde vermemiz gerekiyor. Şiddet haberlerinde magazinsel boyut daha çok ön plana çıkıyor. Biz bunu yapmamalıyız. Kadın hakları savunucularının ifadelerine yer verirsek belki de birçok erkeğin bunu yaparken düşünmesine sebep olacağız” dedi.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla