Ana SayfaGündemOrdu salep üretimine talip

Ordu salep üretimine talip

Ordu Büyükşehir Belediyesi, tarım alanında farkındalık yaratma hedefi doğrultusunda salep üretimine başladı. İlk etapta Altınordu ve Perşembe ilçesinde 25 bin fide dikimi yapıldı.

Ordu’da tarım alanlarının etkili kullanılması ve üreticilerin farklı ürünlerle elde ettiği geliri artırmak için projeler geliştiren yapan Ordu Büyükşehir Belediyesi, salep üretimi için çalışma başlattı. İlk etapta Altınordu ve Perşembe ilçesinde başlatılan deneme dikimi kapsamında üreticilere 25 bin salep fidesi dağıtımı gerçekleştirildi.

Salep fidesi deneme ekimi yapıldı

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce üreticilerin tarımdan daha fazla gelir elde etmesi ve tarımsal çeşitlilik sağlanması için kaz yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, damızlık bafra koyunu, örtü altı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi projeleri hayata geçirilmişti. Bunlara bir yenisini daha ekleyen Ordu Büyükşehir Belediyesi, iklim şartlarına uygun olan salep üretimi için çalışmalara başladı. İlk etapta Altınordu ve Perşembe ilçelerinde üreticiler dağıtımı yapılan 25 bin fidenin dikimini gerçekleştirdi.

“Ekonomik değeri oldukça yüksek”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Daire Başkanı Ahmet Ultav, salep bitkisinin ekonomik değerinin oldukça yüksek bir ürün olduğunu söyledi. Ultav, “Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal farkındalığa devam ediyoruz. Daha önce birçok proje ile üreticilerimize ekonomik ek girdiler sağladık. Buna bir yenisini daha ekliyoruz. Bu kapsamda Altınordu ve Perşembe ilçelerimizde belirlediğimiz üreticilerimizle 25 bin salep fidesinin dikimini gerçekleştirdik” dedi.

Diğer ilçelerde de fizibilite yapılıyor

Ultav, ekonomik değeri oldukça yüksek olan bu ürün için diğer ilçelerde de fizibilite çalışması yaptıklarını anlattı. Ultav, “Nisan, mayıs ayları aralığında çiçeklenme dönemi başladığı an sök-dik yöntemi ile hasat işlemine geçilecektir. Sökülen ürünlerin yan yumruları alınacak, ana yumrulu bitki tekrar yerine dikilecektir. Sökülen yumrularda fideleme için kullanılacak olanlar birkaç gün içinde dikilecek, tohumluk için ayrılacak olan yumrular depolanacak, satış için ayrılacaklar da yumru şeklinde ya da kurutulup öğütüldükten sonra toz olarak satışa sunulabilecektir. 2018 piyasa verilerine göre, yumrusu kilogram satış fiyatı 80-100 TL, toz salep kilogram satış fiyatı 800-1.000 TL civarındadır” şeklinde konuştu.

MANŞET

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler