Ana SayfaGündemOrmanya'ya haftada bir mola

Ormanya’ya haftada bir mola

Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya 16 Aralık’tan başlayarak her Pazartesi ziyarete kapalı olacak. Bu kararın alınmasına gerekçe olarak hayvanların refah seviyelerinin artırılması ve doğanın kendini yenilemesine fırsat verilmesi gösterildi. Bununla birlikte, 6 ana bölümden oluşan Ormanya’da, Karavan ve Çadır Kamp Alanını ve Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi bu uygulamanın dışında tutulacak. Doğaseverlerin uğrak mekanlarından biri olan kamp alanına 7 gün 24 saat giriş yapmak mümkün ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaralı ve hasta yaban hayvanlarının tedavi ve bakım süreçleri devam edecek.

ormanya ziyaret

Ziyaretlere bir gün ara

Ormanya, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin prestij projelerinden biri ve Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı. 2 bin dönüm üzerine kurulan Ormanya, 16 Aralık 2019 Pazartesi günü itibari ile ziyaretçi girişine ara verecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, parkı bir gün kapalı tutarak burada yaşayan hayvanların detaylı bakımlarını gerçekleştirip, refahlarını yükseltmeyi hedefliyor. (Literatürde Hayvan Refahı; “iyi halde olmak, mutluluk” anlamında kullanılıyor ve tam olarak “iyi bir halde olma durumunu” ifade ediyor.) Bunun yanı sıra parkın ekolojik sürekliliğinin sağlanabilmesi için kapsamlı bakım çalışmaları yapılacak. Ekosistemin korunmasını ve doğanın dinlenerek kendini yenileyebilmesi için alınan karar doğrultusunda, Ormanya’ya Pazartesi günleri ziyaretçi girişi olmayacak.ormanya giriş

Ormanya 10 milyon ziyaretçi ağırladı

Ormanya, açıldığı günden bu yana 10 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı. Parkta Çocuk Hayvanat Bahçesi ve Vahşi Yaşam Alanı içerisinde 79 türde 908 hayvan yaşıyor. Bunların yanında serbest orman alanlarında karaca, porsuk, yaban tavşanı gibi memeli türlerinin ve mavi baştankara, sıvacı, ağaçkakan gibi onlarca kuş türünün de yaşam alanı buluyor. Ziyaretçilerin kabul edilmeyeceği Pazartesi gününde hayvanların detaylı bakımları, tedavileri ve sağlık kontrolleri yapılacak.

atmaca

Biyoçeşitlilik korunacak

Zengin bir fauna ve flora’yı barındıran Ormanya’da, bu kararla alan içerisindeki geniş biyoçeşitliliğin sürdürülebilirliği sağlanacak. Kararla orman ekosisteminin korunması ve yoğun ziyaretçi trafiği nedeniyle ormanda oluşabilecek tahribatların da önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ayrıca mesire alanı gibi ziyaretçilerin yoğun olduğu bölümlerde “Orman Rehabilitasyon Alanları” oluşturularak orman bitki örtüsünün iyileşmesi için rehabilitasyon çalışmaları yapılacak.ormanya bakım

Ormanya mağduru olmayacak

Ziyaretlere bir günlük ara verecek olan Ormanya’da, bu süreçte kişi ve kurumların mağdur edilmemesi için de gerekli çalışma yapılacak. Tur Firmaları, Acenteler, STK’lar ve Okullara tüm bilgilendirmeler yapılacak. 

ORMANYA ZİYARET SAATLERİ

Yaz Dönemi

(Haziran-Temmuz-Ağustos)

09:00-20:00

Bahar Dönemi

(Ekim-Kasım/Mart-Nisan)

09:00-18:00

Kış Dönemi

(Aralık-Ocak-Şubat)

09:00-17:00

Eylül ve Mayıs Ayları

09:00-19:00

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler