Mersin’in Toroslar Belediyesi, sanatı sokağa taşıdı. Dünyaca ünlü ressamların eserleri, evlerin duvarlarına yansıtıldı.

Toroslar Belediyesi yaptığı çalışmayla sanatı sokağa taşıdı. Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın hayalini kurduğu, “Bulvar, Cadde ve Sokaklarda Cephe Düzenlemesi” projesi ressam Nazife Bilgin Hazar’ın elinde hayat buldu. Proje kapsamında, ilk olarak Akbelen Bulvarı üzerindeki toplu konut binalarının dış cepheleri, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Diego Rivera, Frida, Neşet Günal ve Osman Hamdi Bey gibi dünyaca ünlü ressamların eserlerinin reprodüksiyonları ile adeta bir sanat eserine dönüştü. Eski duvarlar, dünyaca ünlü ressamların unutulmaz eserleri ile renklenirken, çevreden geçen herkes resimlere bakmadan geçmiyor. 55 yaşındaki ressam Hazar da yıllar sonra hayalini gerçekleştirerek, örnek bir çalışmaya imza atıyor.

Nazife Bilgin Hazar

Yaptığı resimlerle ilgili açıklama yapan Nazife Bilgin Hazar, 2011 yılında Mersin Üniversitesi (MEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü kazandığını söyledi. Hazar, 2015 yılında 100’lük sistemde 98.6 puan alarak okuldan mezun olduğunu kaydetti. Hazar, “Sosyal sorumluluk projesi altında bu duvar resimlerini çizmeye üniversite 2. sınıfta vize ve final ödevi olarak yapmaya başladım. Hocamız bizden hayvan bakım evindeki duvarlara resim yapmamızı istedi. Oradaki en büyük duvara da ben resim yaptım. Resmi ilk bitiren de en yüksek notu alanda ben aldım. O resimde halen duruyor. Daha sonra çocuk cezaevi projem oldu. Akdeniz Oyunları sırasında Nevin Yanıt Spor Kompleksinin bir duvarına resim yaptım. Kadın sığınma evinde çalışmalarım oldu. MEÜ Tıp Fakültesi’nde bir duvarı resmettik” diye konuştu.

“Açık hava galerisi olmasını istiyorum”

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna

Toroslar Belediyesi Başkanı Hamit Tuna’nın bu evlerle ilgili kendisine teklif götürdüğünü kaydeden Hazar, “Bu çok çok eski binaları, bazıları hiç boyanmamış binaların duvarlarını resmetmemizi istedi. Bu benim aradığım projeydi. Çünkü benim hayalim hep duvar resmi yapmaktı. Böyle olunca bu projeye adım attım. İyi ki de bu projede yer aldım. Gerçekten bu binaların eski hali çok kötüydü. Şimdiyle, eskiyi bir karşılaştırsanız aradaki o korkunç değişimi göreceksiniz” dedi.

İnceleyin:  İhtiyaç sahibi her çocuğa ayda 8 litre süt

Özellikle çok ünlü ressamların çalışmalarını yaptığını anlatan Hazar, “Burayı açık hava galerisi yapmak istiyorum. Yürüyerek, gezerek hatta banklar olsun oturarak herkesin bu resimleri izlemesini istiyorum. Herkesin yolu bir galeriden geçmek ama herkesin yolu bir sokaktan geçer. Bu görseller buradan geçen binlerce kişinin dikkatini mutlaka çeker. O renkler, o çizgiler hepsi hafızada kalır. Şimdi yapacağım 3 çalışma kaldı. Onlardan biri Osman Hamdi Bey’in halı satıcısı. Bir tanesi Leonardo Da Vinci’nin Kakımlı Kadın resmini yapacağım. Birde Degas’ın Balerinler resmini yapmak istiyorum. Bunları seçerken gençlerin de bu sanata yönelmesini sağlamaya çalışıyorum. Panjurlar ilave ettim. Küçükken hep kırmızı panjurlu evimin olmasını isterdim. Burada kırmızı, mavi, yeşil panjurlar yaptım” diye konuştu.

Facebook Yorumları