Özel Kalem

İzmir Seferihisar’da değişim sürüyor. Yapılan çalışmalarla, 500 yıllık kale dünyanın en eski, en sakin, en gerçek tatil köyüne dönüşüyor. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Dünyanın en otantik tatil köyü Sığacık Kaleiçi Evleri olacak. Dünyada eşi benzeri olmayan, hayatla, tarihle iç içe gerçek bir tatil köyünü hayata geçiyoruz” dedi.

İzmir Valiliği İl Özel İdaresi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi ortaklığında gerçekleşecek Sığacık Kaleiçi Sokakları Sağlıklaştırma Projesi Sığacık’ta tanıtıldı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer,  Kale içi Şadırvan Altı Meydanı’nda gerçekleştirilen toplantıda projeyi, Kale içi yaşayanlarıyla paylaştı ve halkın merak ettiği sorulara cevap verdi.

“Ev pansiyonculuğunu geliştireceğiz”

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilçede günübirlik turizmin yanı sıra küçük ölçekli turizm ve ev pansiyonculuğu geliştirmek üzere bir proje hazırladıklarını belirtti. Soyer, ev pansiyonculuğu yapmak isteyen bölge halkına destek sağlayan bir sistemi devreye sokacaklarını anlattı. Sığacık Kalesi’nin içinde 284 ev bulunduğunu dile getiren Soyer, evlerin sit alanı olması nedeniyle yıllardır bakım ve onarımının yapılamadığını söyledi.

“Her evin 1 odasını turizme açmayı planlıyoruz”

Bunun için öncelikle evlerin restorasyonu ile ilgili bir proje hazırlatıp, Anıtlar Kurulu’ndan onay aldıklarını ve ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle protokol yapılarak uygulaması için finansman sağlandığını belirten Soyer, “284 evi bir tatil köyüne dönüştüreceğiz. Her evin 1 odasını turizme açmayı hedefliyoruz. 284 odalı bir tatil köyü gibi bir bütün olarak Kaleiçi’nin pazarlama organizasyonunu yapacağız. Ev sahiplerine istenen konfor standartlarına ulaşılması için yapacakları yatırımda rehberlik yapacağız, turizm hizmeti ile ilgili eğitim programları uygulayacağız. Cephe ve restorasyon çalışmaları kasım ayı içerisinde tamamlanmasını planlıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na, Fen İşleri Daire Başkanımız ve çalışanlarına ayrıca İzmir Valiliği İl Özel İdaresi’ne de bizimle yaptıkları ortaklık için çok teşekkür ediyorum” dedi.

İnceleyin:  Eski merkezin yerini yeşillik aldı... Seferihisar'da Atatürk Parkı açıldı...

“Gerçek bir tatil köyü olacak”

Her evin iki yatak kapasitesiyle yaklaşık 600 yataklı bir tatil köyüne dönüşeceğini söyleyen Soyer, “Dünyanın en otantik tatil köyü Sığacık Kaleiçi Evleri olacak. Kaleiçi’nde yaşayan 7’den 70’e yaklaşık bin 500 kişi de turizm personeli olacak. Dünyada eşi benzeri olmayan hayatla, tarihle iç içe, gerçek bir tatil köyü olacak” diye konuştu.

Sığacık Kalesi

Bugün Seferihisar’ın bir mahallesi olan Sığacık, ilçe merkezinin 5 kilometre batısında, 16. yüzyılda inşa edilmiş bir kalenin surları içinden çevreye doğru yayılmaktadır. Seferihisar Sığacık Kalesi, 1521–1522 yıllarında Rodos seferine hazırlık olması amacıyla Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Yapı bir dış kale, bir de koğuş tabir edilen, askerlerin günlük hayatını ve eğitimini geçirdiği iç kaleden oluşmaktadır.  İç kalenin denize bakan kısmında iki burç ve iki kapı bulunmaktadır.  Surların yapımında Teos Antik Kenti’nin taşlarından yararlanılmış olup, duvarlarda Teos’tan gelme yazıtlara rastlamak mümkündür.

Kale içinde geleneksel Sığacık evleri, cami, hamam, mescit ve ticari mekanlar bulunmaktadır. Evler bitişik düzende olup, bazıları tek,bazıları iki katlıdır. Evlerin çoğu kerpiçtendir ve büyük bölümünde iç avlu bulunmaktadır.

Facebook Yorumları