Ana SayfaTurizmTaş Mektep binasında restorasyon çalışmaları başladı

Taş Mektep binasında restorasyon çalışmaları başladı

1909 yılında Ortodoks Rumlar için ruhban okulu olarak açılan Mudanya’nın Tirilye Mahallesi’ndeki Taş Mektep binasının restorasyon çalışmaları törenle başladı.

Mudanya Belediyesinin Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı katkılarıyla gerçekleştirdiği 1909 -1989 yılları arasında yatılı okul, ilk ve orta okul olarak kullanılan ve yaklaşık 30 yıldır atıl bir vaziyette duran Tirilye Taş Mektep binasının restorasyon çalışmaları düzenlenen tören ile başladı. Törene, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Yunanistan’nın Pikermi Kenti Belediye Başkanı Evangelos Bournous, Bursa Metropoliti Elpidophoros Lambriniadis ve çok sayıda davetli katıldı.

“Dönüm noktası olacak”

yusuf-oguzoglu

Taş Mektep Binası’nın Tirilye ve Mudanya’nın simgesi olduğunu ifade ederek, tarihi binada yaşanan süreci anlatan Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Taş Mektep’in restorasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti.

mithat-kirayoglu

Tarihi bir gün yaşadıklarını belirten Yüksek Mimar Mithat Kırayoğlu ise, yapılacak çalışmanın Tirilye ve Mudanya için dönüm noktası olacağını ifade etti.

elpidophoros-lambriniadis

Büyük Önder Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözü ile konuşmasına başlayan Bursa Metropoliti Elpidophoros Lambriniadis, barış ve kardeşlik vurgusu yaptı. Taş Mektep’in Yunanistan ve Türkiye eğitimine ve kültürüne büyük katkısı olduğuna vurgu yapan Lambriniadis, çalışmalara destek olacaklarının da altını çizdi.

“Dostluk ve kardeşlikten vazgeçmeyeceğiz”

evangelos-bournous

Pikermi Belediye Başkanı Evangelos Bournous, Mudanya ve Tirilye ile olan dostluklarının ömür boyu sürmesini diledi. Bournous, “Geçmişten bugüne değerlerimize çok önem veriyoruz. Geçmişimizi kalbimizde saklıyoruz ve bunlardan vazgeçmiyoruz” dedi. Dostluk ve kardeşlikten vazgeçmeyeceklerinin de altını çizen Bournous, çalışmaların hayırlı olmasını diledi.

“Hemşerilerimizin katkısını alacağız”

hayri-turkyilmaz

Tarihsel ve kültürel değerleri ayağa kaldırmak için çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Tirilye ve Mudanya’nın ayağa kalktığı bir gün yaşadıklarını söyledi. Türkyılmaz, dünyada yalnızca 21 günün savaşsız geçtiğini belirtti. Türkyılmaz, “Barışı yaşatmak, gelecek nesillere barış içerisinde bir dünya bırakmak bizlerin elinde” sözleriyle barış ve kardeşliği vurgu yaptı.

Türkyılmaz, Taş Mektep binasının Tirilye’nin özgün haline kavuşmasında önemli bir rol oynayacağını belirtti. Türkyılmaz, “Sadece yapıların değil sokakların ve caddelerin eski haline dönmesiyle en güzeli olma yolunda önemli bir yol alacaktır. Taş Mektep en güzel şekilde geleceğe taşınacaktır. Proje demokrasisi anlayışımız ile Ağustos ayının ilk haftası bir çalışma daha yapacağız. Binamızın nasıl geleceğe taşınması ile ilgili kararlarda Tirilyeli hemşehirilerimizin de katkısını alacağız” dedi. Taş Mektep’in restorasyon çalışmaları için Bursa Valisi İzzetin Küçük ve Kaymakam Faik Oktay Sözer’e teşekkür eden Türkyılmaz, açılış kurdelesini de hep birlikte kesmeyi temenni etti.

“Eski ihtişamına kavuşacak”

erdal-aksunger

Taş Mektep’in muazzam bir eser olduğuna vurgu yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, “Bu binayı ayağa kaldırmak taşı restore etmek değildir. Kültürü ile ayağa kalkacak bir çalışma gerçekleştirilecektir” dedi.

Taş Mektep’in eğitime büyük katkı sağlayan bir yapı olduğunu da sözlerine ekleyen Aksünger, restorasyon çalışmalarının ardından binanın eski ihtişamına kavuşarak tarih turizmine katkı vereceğine inandığını söyledi.

Gerçekleşen konuşmaların ardından Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve protokol üyeleri ilk çekici vurarak restorasyon çalışmalarını başlattı. Yaklaşık 5 milyon TL bedelle yapılacak olan restorasyon çalışmalarının iki yıl gibi bir sürede tamamlanması öngörülüyor.

faik-oktay-sozer
BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla