Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz

Bursa’nın Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Myrleia Antik Kenti’nin günyüzüne çıkarılması noktasında kararlı olduklarını vurguladı.

Tarihteki ihtişamının her detayını sahip olduğu kültür varlıklarıyla hissettiren Mudanya, geleceğine doğal, tarihi ve kültürel değerleriyle taşınıyor. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ilk kurulduğunda Myrleia adını taşıyan Mudanya’yı sahip olduğu değerleriyle koruyarak, geleceğe taşıyacaklarının sözünü verdi. Türkyılmaz, bu alandaki çalışmalarına hız verdi. Türkyılmaz, doğal, kentsel ve arkeolojik sit alanlarına sahip şanslı bir kent olan Mudanya’nın ilk kurulduğu yer olan Myrleia Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılması noktasında kararlı olduklarını vurguladı. Türkyılmaz, “Alışveriş merkezi, otel, bina her yerde yapılır. Ancak Mudanya’yı yeniden yapamayız. Başka Mudanya yok Myrleia antik kenti bizim kırmızı çizgimiz, geçmişimize sahip çıkacağız” dedi.

Antik kentin korunması için hukuki sürecin sürdüğünü belirten Başkan Türkyılmaz, binlerce yıllık tarihini turizme kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.

“Bir karış toprağı imara açmadık”

Başkan Türkyılmaz, göreve geldiği günden bu yana bir karış toprağı imara açmadıklarını hatırlattı. Türkyılmaz, Myrleia Antik Kenti’ni kent yaşamına kazandıracaklarını belirtti. Türkyılmaz, Myrleia Antik Kenti’nin birinci derece arkeolojik SİT alanı ilan edilmesi için Koruma Kurulu’na başvurduklarını belirtti. Türkyılmaz, “Myrleia’nın üzerine Koruma Kurulu’nun onayıyla alışveriş merkezi yapılarak, tarihimiz bu merkezin altına hapsedildi. Kent dinamikleri, akademik odalarla birlikte hukuki sürece dahil olup, geçmişimizin yok olmasına göz yummadık. Mahkemeden güzel haberler bekliyoruz. 2015 yılında da başka bir alanda yapılan kazı sırasında kentin diğer parçalarına rastlandı” diye konuştu.

“Bir kısmı gün yüzüne çıkarıldı”

Türkyılmaz, “Müze denetiminde yapılan bir yıllık kazı sonucunda Myrleia Antik Kenti’nin bir kısmı gün yüzüne çıkarıldı. Myrleia Antik Kenti’nin bilimsel yöntemlerle araştırılıp kent yaşamına kazandırılmasını istiyoruz. Söz konusu bölge için mecliste bir plan değişikliği yapıp konut alanından, park alanına dönüştürdük. Anıtlar Kurulu da onaylarsa belediyemiz bu bölgeyi açık hava müzesine dönüştürüp, halka açacak. Türkiye ve dünyadan pek çok turist Myrleia’yı görmek için Mudanya’ya gelecek. Mudanya hak ettiği değeri görecek” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Hayri Türkyılmaz, Başkan Alinur Aktaş'ı ziyaret etti