Lüleburgaz’da belediye tarafından elektrikli bisiklet taksiler vatandaşların hizmetine sunuldu. Taksiler, 8 ay boyunca ücretsiz olacak.

Türkiye’de bir ilke imza atan Kırklareli’nin Lüleburgaz Belediyesi, iklim değişikliği ile mücadeleye dikkat çekmek ve vatandaşları bisiklet kullanıma teşvik etmek amacıyla alınan elektrikli bisiklet taksilerin, 8 ay boyunca vatandaşlara ücretsiz olarak hizmet vereceğini açıkladı.

Lüleburgaz İlçesi’nde karbon salınımını azaltmak için alınan 3 adet elektrikli bisiklet taksi hizmete başladı.Elektrikli bisiklet taksiler, AB tarafından finanse edilen “Bisikletlerimizle İklim Değişikliğine Karşı Mücadele Ediyoruz” projesi kapsamında belirli güzergahlarda ulaşım sağlayacak. Elektrikli bisiklet taksiler, öncelikli olarak 60 yaş ve üzeri, engelli, hamile ve çocuklu vatandaşlara hizmet verecek.

“Türkiye’de bir ilk”

Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Aslan, projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek, “Geçen sene Lüleburagaz’da bisiklet yılıydı. Bisiklet yılında yapılan faaliyetlerden birisi “Bisikletlerimizle İklim Değişikliğine Karşı Mücadele Ediyoruz” projesiydi. Bu projemiz ile biz Avrupa Birliği’ne müracaat ettik ve Avrupa Birliği’nden 48 bin 300 euroluk hibe kazandık. Bu proje kapsamında 3 tane bisiklet aldık ve 8 ay süre ile Lüleburgaz’da bu bisikletler değişik yerlerde konuşlandırılarak hamile bayanlara, yaşlılarımıza ve çocuklu ailelerimize hizmet edecek. Bisikletlerimizden birisi yeni yapılan Hükümet Konağı önünden birisi belediyenin önünden biriside şu an gördüğünüz kongre meydanında hizmet verecek. Vatandaşlarımız olaya çok sıcak bakıyorlar Lüleburgaz’da hatta Türkiye’de bir ilk bu o yüzden vatandaşların ilgisi çok fazla” ddiye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İETT geliştirdi... Sürücüsüz elektrikli araç tanıtıldı...